Pontos idő: 2024 márc. 28 12:35

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]




Új téma nyitása A témát lezárták, nem szerkesztheted a hozzászólásaid, és nem küldhetsz új hozzászólást.  [ 7 hozzászólás ] 
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája: Re: Magyar gólyafészkek 2009
HozzászólásElküldve: 2009 szept. 29 15:28 
Tag (18845)
Avatar

Csatlakozott: 2008 dec. 08 21:27
Id:52089(N)
Kép


Hortobágy - Hunor és Hanga 2008

Mielőtt lezárnánk az idei gólyás évadot, úgy érzem mindenképpen szót kell ejteni arról, hogy mi is történt a tavalyi évben ebben a fészekben.
A tragédia nagyon sok ember szeme láttára következett be, köztük voltak több éve gólyákat figyelő emberek, és illetékesek is, mégsem tett senki semmit.
Gondolom, már tudjátok Hangáról van szó, aki tavaly rettenetes körülmények között lelte halálát a fészek mélyén.
Tudom, hogy ezzel a rövidke, de annál szomorúbb történettel kellett volna kezdeni az évadot, akkor elmaradt, de talán most sem késő, ha emlékezünk arra, hogy egy kis segítséggel elkerülhető lett volna a tragédia.

A 2008-as év rövid, de annál szomorúbb története.

Március 23-án megérkezik Hunor és Hanga

Kép

Párzások sorozata következik.

Kép


Április 24.én láthattuk őket utoljára együtt a fészekben.

Kép


A kamera meghibásodott, legközelebb május 8-án üzemelték be újra, és ekkor már csak Hunort láthattuk a fészekben.
Láthattuk kétségbeesett küzdelmét, állandóan a fészek mélyén matat, keresgél, olykor mintha élelmet is adna le a fészek mélyére, ezt nem lehet pontosan tudni, csak feltételezés, mint ahogy azt sem tudjuk pontosan, hogy kikeltek e a fiókák, vagy már eleve tojások sem maradtak meg, leestek a fészek aljára.
Hunor küzdelmét mi sem bizonyítja jobban, hogy még július közepén is a fészek mélye érdekli a legjobban, holott akkor már minden segítség késő lett volna, hiszen a tragédia óta már két és fél hónap telt el.

Kép


Kép



Hanga odaveszett, Hunor 2008 aug.26-án elrepült a fészekből.
Nagyon szomorú ez a történet, intő példa lehet arra, hogy a jövőben ez soha többé ne fordulhasson elő, de ehhez nekünk embereknek kell segítenünk rajtuk, és a hasonlóan szerencsétlenül járt madarakon.


Kép



...és a fészek ilyen állapotban maradt itt.

Kép


2008 szeptemberében alakult meg fórumunk, Madárlesők néven.
A megalakulás után nagyon gyorsan eldöntöttük, hogy valamit tenni kell Hunor fészkének helyreállításáért. Ebben élen járt fórumtagunk, Breeze, aki minden követ megmozgatott azért, hogy olyan illetékest találjon aki tesz is valamit azért, hogy idén Hunor már egy biztonságos fészekben kezdhesse a szezont.
Rövid időn belül nem várt eredménye lett a kérésnek, és a fészek helyreállítása megtörtént. Közben a rossz sejtések beigazolódtak, megtalálták Hanga maradványait.
A fotókat Pusi készítette, aki lelkiismeretesen végig jelen volt a munkálatoknál.

Képek a fészek helyreállításáról.
A fotókat Pusi készítette.


Kép


Kép



Kép



Kép



Kép



Kép



Kép



Kép




Kép


A végére maradt a legszomorúbb fotó.
Hanga maradványai.

Kép





Kép


Hunor és Tünde



Hajdú-Bihar megye
A fészek a Hortobágy fogadó kéményén található (Kossuth u.1.)


Fészek adatok

2004-ben már valószínűleg volt költés (kamera még nem), netről leszedett fotók igazolják.
2005-ről nincs adat
2006-ban 3 kirepülő fióka (MME adat)
2007-ben 4 kirepülő fióka (MME adat)
2008-as év nagyon szomorú szezon volt Hunorék számára, fiókák kikeléséről nem tudunk, a fészek rossz állapota miatt Hanga odaveszett.


2009






Március


Március 26-án megérkezik Hunor.

A kis fotók kamerakép mentésekről készültek,
a nagyméretű szinesfotók Pusi munkáját dícsérik.


Kép


Kép


Március 27-én egy gólyalány landol a fészekben, nagyon örülünk annak, hogy Hunor gyorsan párra talált, vagy inkább őt találta meg a gólyalány, ezen nincs is mit csodálkozni, Hunor a legfesseb gólyafiú akit valaha láttunk. /elnézést a többi gólyafútól, ők is nagyon szépek, de..../
A lányzó kis tanakodás után a Tünde nevet kapta tőlünk.

A csodás páros nagyban.....

Kép


....és kicsiben.

Kép

Megkezdődik a párzások sorozata.


Kép



Kép


Kép


A fészek és a kamera közötti távolság igen nagy, ezért csak következtetni tudunk arra, hogy valószínűleg már van tojás a fészekben, mivel Tünde, vagy Hunor felváltva ücsörög.

Kép

Hunor fáradhatatlanul építi, szépíti, magasítja a fészket.

Kép


Április


Ez a hónap a nyugalom jegyében telt el, felváltva kotlottak a tojásokon, rendezgették a fészket, igazi babavárós hangulat volt.


Még kell ide egy kis bélésanyag.


Kép



Összebújva.

Kép


Talán éppen tojásforgatás van.

Kép


Váltás.

Kép


Közös szemlélődés...

Kép


...és egyedül.

Kép



Hunor teljes szépségében.

Kép


Május


Valószínűleg kikeltek az első kicsik, többnyire csak az egyik szülő van a fészekben, ő sem ücsörög sokat, leginkább a fészekmélyén matat, rendezkedikk, etet.

Kép

Kép


Kép


Ime a bizonyság.

Kép



Kép


Árnyékolás a babáknak.

Kép


Hunor a magasból figyeli kis családját.

Kép


Hmm...a figyelésen kívül azért mást is csinál. :D

Kép


Június


Végre kiderült, négy baba van a fészekben.

Kép


Ezen a fotón most csak három kicsi látható, a szülőn látszik nagyon fáradt lehet.

Kép


Egyedül.

Kép


Június vége felé megkezdődtek a szárnypróbák.

Kép


Kép


Kép


Július


Négyen.

Kép


Július 10. Hunorka első kirepülése.

Kép


Levegőben.

Kép


Elsőre azért nem olyan egyszerű ez a művelet, még jó hogy ott van a fogadó teteje.

Kép


Vissza kéne jutnom a fészekbe, de hogyan?

Kép


Például így.

Kép


Ezután a három tesó is megkezdte a kirepüléseket, de ha kajáról volt szó, akkor mindegyik tudta mikor kell a fészekben lenni.

Kép


Július 23-tól már csak három fiókát láttunk a fészekben, reméljük a negyedik kicsi is jól van, csak ő korábban kezdte az önálló életet.

Kép


Augusztus


Ez a hónap kicsit szomorkás, a közelgő búcsúról szól, mégis örömmel tölt el minket az, hogy négy gyönyörű fióka nevelkedett fel a biztonságos fészekben, és szüleikkel együtt egészségesen repültek el.

Etetés. Valamelyik szülő lesoványodva, nem csoda, a négy kis sáskát etetni nem kis telejsítmény volt.

Kép


Még egy öröm.
Végszóra befutott a negyedik csavargó kicsi is, jó lenne tudni merre kószált két hétig.

Kép


Repkedések a fészekből ki-be, többnyire már csak ezt látjuk.

Kép


Kép

Utolsó mentett kameraképünk a kicsikről.
A négy fióka augusztus 9-én repült el.

Kép

Hunor búcsúja a fészektől.
Augusztus 16-án repült el, Tünde elrepüléséről nincs adatunk.

Kép


Kép



Kép


Szerencsés utat! Viszontlátásra 2010-ben


Vissza a tetejére
  OfflineProfil Privát üzenet küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Magyar gólyafészkek 2009
HozzászólásElküldve: 2009 szept. 23 19:20 
Tag (18845)
Avatar

Csatlakozott: 2008 dec. 08 21:27
Id:51315(N)
Zalaistvánd - Zala és Léna


Zala megye
Az 1989-ben készült fészek villanyoszlopon található az Ady u. 2. sz. alatt.

Az MME adatbázisában fellelhető adatok a 2003-as évig nyúlnak vissza.
2003-2007-ig minden évben volt költés, évente 3-4 fióka repült ki a fészekből.

2008-ban négy fióka nevelkedett fel, és repült el sikeresen.


2009


Nagyon kedvelem ennek a fészeknek a lakóit, habár az idei szezon egy kicsit döcögősen indult Zala számára, de a kezdeti nehézségek ellenére minden megoldódott.
Sajnos az idei évadot a kamera szolgáltatója teljesen agyoncsapta, ugyanis május 26-án nagy vihar volt a környéken, és tönkretette a kamerát, ill. a kapcsolatot a szolgáltatóval.
Az illetékeseknek ki tudja miért, nem volt sürgős kijavítani a hibát, legközelebb csak július 28-án láthattuk a fészket, és annak lakóit.
Bő két hónap kihagyás nagyon sok egy gólyacsalád életében, végeredményben semmit nem láthattunk a fiókák fejlődéséből, a szárnypróbákról, az első kirepülésekről.





Március


Zala március 28-án a kora délutáni órákban érkezett meg menetrendszerinti járatával, nagyon jól nézett ki, nem viselte meg az utazás.

Kép

Március 29-én egy gólyahölgy libbent Zala mellé, nekünk egy kicsit furcsa volt a találkozás, mintha nem is Léna lett volna a jövevény, de Zala elfogadta, tette ami tenni kellett.

Kép

Kép



Aztán eljött az este, ennél ridegebb gólyapárt ritkán látni, ekkor már sejtettük, itt még baj lesz.

Kép


Másnap reggelre sejtésünk beigazolódott, a romácnak végetvetett a gólyalány, reggelre már nem volt a fészekben, még hajnalok hajnalán lelépett. A rövidke egy éjszakás kalandnak ezzel vége is lett.

Reggel már csak Zala üldögélt kissé szomorkásan a fészekben, és várta az igazi Lénát.

Kép

Április


Léna csak nem akart megérkezni, Zala pedig belevetette magát a munkába, kora reggeltől délig a fészket javította, hozta a gallyakat, bélésanyagot, mintha nem is egyedül lenne a fészekben.
Nagyon optimista fiú, nem adja fel egykönnyen.
Dél körül már csak pihengetett, vagy élelembeszerző kőrúton volt és....várt.
Hosszú napokon keresztül ment ez így, mi már kezdtük feladni, mert lassan 2 hét is eltelt Zala megérkezése óta.

Teljesen belemerült a fészekrendezésbe sokszor azt hittük, azért csinálja, hogy elteljen az idő, mert a fészek napról napra szebb lett, szerintünk már túl tökéletes is volt.

Dolgos egy pasi az biztos.

Kép


Kép


Kép



Kép


Ha nem dolgozott, vagy nem pihent, akkor nekünk tartott gyönyörű bemutatókat.

Kép


Kép


Kép


Kép

Hallottuk, hogy nagyobb gólyacsapat ( az utolsó) most érte el hazánkat, ebben volt minden reményünk, talán Léna is közöttük lesz, és lássunk csodát így lett, árprilis 15-én 18 nappal Zala érkezése után Léna is itt van a fészekben.
Innen kezdve erősen kell koncentrálniuk a családalapításra, mert a többi gólyacsaládtól nagyon levannak maradva.

Zala csak vár....és vár.

Kép


Április 15-én Léna is megérkezik a fészekbe!
Érdemes volt várni rá!




Kép


Itt nem volt rideg hátraarc, rögtön belevágtak a közepébe.


Kép

Másnap április 16.án nem kis meglepetésben volt részünk, reggelre ugyanis egy tojás volt a fészekben, erre van többféle magyarázat is, mint pl. ez egy biológiai folyamat következménye, és terméketlen a tojás, vagy Léna nem bírta a hosszú mgányos utat, és félrelépett.
Jó lenne az első verzióban hinni, Zala nem érdemelné meg.

Kép


Habár kissé bizalmatlanul szemléli a tojást, nagyon töpreng, neki sem tetszik valami.

Kép


Végül is a tojás az tojás, nincs mese rá kell ülni.

Kép


Ápirilis 18-án megszületett az első közös, de a fészekben már a második tojás.

Kép

Április 20-án ezt követte a harmadik tojás a sorban.

Kép


Itt egy kicsit keverednek a dátumok, hogy mikor melyik nap láthattuk meg a negyedik tojást, mert a kamera elég távol van a fészektől, és a rengeteg bélésanyagtól sem lehet pontosan látni a tojások számát. Szorgalmasan ülnek feváltva a tojásokon, nem nagyon engednek bepillantás a fészekbe, rövid időre állnak csak fel éppen addig, amíg a váltás van, vagy a tojások forgatása végett.

Kép


Kép

Igazából nem derült ki, pontosan mennyi tojás volt a fészekben, öt vagy hat tojásra tippeltünk, de ez csak tipp volt.


Május

Ez a hónap izgalmasnak igérkezett, mos jött el a babavárás ideje.

Kép


Kép

Május 18, 19, és 20-án egy egy fióka kelt ki.

Kép


Kép


Kép


Május 22-én idegen gólyák támadták meg a fészket, szerencsére az ijedtségen kívül senkinek nem esett baja.

Kép


Kép


Zala és Léna példásan gondozzák a kicsiket, etetik, a nagy hőségben árnyékolnak nekik.
Véleményünk szerint legalább négy baba van a fészekben.

Kép


Kép

Május26.

Ez a nap nagyon szomorú az idei fészektörténetben, ugyanis nagy vihar volt a környéken, megrongálta a kamerát, a szolgáltatást, és legközelebb csak július 28-án láthattuk megint a gólyacsaládot.
Nem láthattuk a kicsik fejlődését, az első szárnypróbákat, felugrálásokat, kirepülésüket sem.
Időközben meggyűrűzték a fiókákat,
HY581
HY582
HY583
HY584 sz. gyűrűket kaptak a kicsik.

Július 28.

Ezen a napon láthattuk megint a kicsiket, akik már nem is kicsik, kész felnőtt gólyák.


Kép


Augusztus

Túl vannak már a kirepüléseken, napközben alig lehet őket a fészekben látni, enni azért még hazajárnak.

Kép





Kép


Augusztus 16-án este láthattuk őket utóljára a fészekben, másnap a hajnali órákban elrepültek.

Kép


Zala és Léna nem sok időt adtak maguknak a pihenésre, Léna, augusztus 20-án, Zala, augusztus 23-án repült el.

Kép


Kép


Kép


Kép


Viszontlátásra 2010 - ben!

Kép

Azt hittük már semmi baj nem történhet, egészségesen felnevelkedtek a fiókák, és útrakeltek. Sajnos nem így történt.
Augusztus 24.én olvashattuk a szomorú hírt, Teskándon két fiatal gólya áramütés következtében meghalt, az egyik gyűrűzetlen, a másik gyűrűs gólya volt, a gyűrűszám alapján kiderült, Zala és Léna egyik fiókája volt, a másik gólyáról nem lehet közelebbit tudni.
Mérhetetlenül szomorú vagyok, nagyon sajnálom mindkét madarat.


Vissza a tetejére
  OfflineProfil Privát üzenet küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Magyar gólyafészkek 2009
HozzászólásElküldve: 2009 szept. 17 20:05 
Tag (18845)
Avatar

Csatlakozott: 2008 dec. 08 21:27
Id:50593(N)
Nagyhalász - Halász és Harmat


Nagyhalász - Halász és Harmat


Szabolcs-Szatmár-Bereg megye
A fészek a református templom mellett, villanyoszlopon helyezkedik el, (Petőfi tér.1.).

Fészek adatok

2003. 2 kirepülő fióka
2004. 3 kirepülő fióka
2005. 3 kirepülő fióka
2006. 4 kirepülő fióka
2007. 2 kirepülő fióka
2008. 5 tojásból 4 fióka kel ki, és mind a négy sikeresen el is repül.


2009





Március

Március 26-án megérkezett Halász.

Kép


27-én Harmat is landolt a fészekben.

Kép


Szerelem I.

Kép


Szerelem II.

Kép


Április


Harmat április 4-én rakta le az első tojást, majd kétnaponta ujabb tojások következtek, az 5. tojás április 13-án "született" meg.

Első tojás.

Kép


És az ötödik.

Kép

A tojásokon felváltva ültek, forgatták azokat, közben nagy gonddal építgették, szépítgették a fészküket.

Kép


Kép


Kép

A hónap második fele, semmi újat nem hozott, Halászék nyugisan tették a dolgukat, és készültek a kis pelyhesek fogadására.


Május


Május 9-én megérkezett az első két baba.

Kép


10-én, a harmadik.....

Kép


11-én. a negyedik...

Kép


és 13-án az ötödik kicsi is kikelt a tojásból.

Kép

Egy nagyon aranyos fotó, az egyik babácskának szűk volt a hely a mami szárnyai alatt, kijött egy kicsit levegőzni.

Kép

Ennél a fészeknél sem úsztuk meg a szomorú eseményeket, elvesztettük az 5. kicsit, valószínűleg ő volt az aki utóljára kelt ki a tojásból, nagyon nagy lemaradása volt a testvéreivel szemben, szinte csak harmada volt a kis teste, mint a többi tesónak.
Halász és Harmat kitartó volt, mert nem egy-két nap után szelektálta a babát, mint ahogyan azt már láthattuk más fészkekben, hanem május 22-én, amikor már a kicsike 9 napos volt.

Az alábbi két fotón jól látható hogy mekkora az elmaradása a kis fiókának a többiekkel szemben.

Kép


Kép


Június


Ebben a hónapban váltakozott a nagy esőzések, és a szárazabb időszakok.
Szerencsére egyik kicsinek sem lett baja, nagyon szépen fejlődtek.

Kép


Kép


Kép


Kép


Kép


Kép

Június 19-én meggyűrűzték mind a négy fiókát, és ehhez többet nem is szeretnék hozzáfűzni.

Kép


Gyűrűzés után.

Kép


Július

Júliusra hatalmasra nőttek a nem olyan régen még kis babák, és megkezdték a csodaszép szárnypróbáikat, a felugrálásaikat.

Kép


Kép


Kép


Kép


Kép


Július 12-én megtörtént az első kirepülés, ezután nagyon gyorsan kiürült a fészek, enni még hazajártak, de a nap nagyrészét már fészken kivül töltötték.

Kép


Kép


Kép


Kép


Kép

Nagyon gyorsan elérkezett a búcsú pillanata, július 26-án este még mind a négy fióka a fészekben volt, majd valamikor hajnalban együtt hagyták el a fészket, elrepültek.
Szerencsés utat, és szép hosszú gólyaéletet kívánunk nekik.

Kép


Augusztus

Miután a kicsik elhagyták a fészket, a szülők megkezdték megérdemelt pihenésüket, tartották magukat a jól bevált szokásukhoz, hosszúra nyújották ezt az időszakot, a mi örömünkre.
Csodálatos gólyapár!

Kép


Kép


Kép


Kép


Harmat aug.17-én este még a fészekben volt, másnap hajnalban repült el.

Kép


Halász aug. 25-én a hajnali órákban intett búcsút nekünk.

Kép


Szerencsés utat! Viszontlátásra 2010-ben!


Vissza a tetejére
  OfflineProfil Privát üzenet küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Magyar gólyafészkek 2009
HozzászólásElküldve: 2009 szept. 14 09:25 
Tag (18845)
Avatar

Csatlakozott: 2008 dec. 08 21:27
Id:50299(N)
Darány - Chuck és Ludmilla

Fészek adatok:

Somogy megye
A fészek a Körzeti Közoktatási Intézmény kéményére épült (Rákóczi u. 92.)

A darányi fészek életét 2006 óta követhetjük nyomon.
Szülőpár: a hím Chuck, a tojó Ludmilla.
2006-ban 5 fióka kelt ki, ebből egy repült el.
2007-ben 5 fióka kelt ki, ebből négy repült el.
2008-ban 5 fióka kelt ki, ebből kettő repült el.


2009





Március

Március 27-én megérkezett Chuck, majd három órával később Ludmilla is.
Azonnal megkezdődtek a párzások a fészekrendezés, mintha csak el sem mentek volna bő hét hónappal ezelőtt.
Kirobbanó formában voltak mind a ketten, szerencsére nem viselte meg őket a hosszú út.

Kép


Kép


Kép


Kép


Kép


Kép


Április

Ez a hónap a tojások lerakásának ideje, ilyenkor dől el hány tojásnak örülhetünk.
Ludmilla ebben a szezonban az első tojást április 2-án, a hatodikat!!! április 13-án rakta le.
Túl sok a tojás, ebből még szomorúság lesz.
Chuck és Ludmilla egymást felváltva kotlanak a tojásokon.

Első tojás április 2-án.

Kép


A hatodik, április 13-án.

Kép


Kép


Kép


Kép



Kép


Május


Ez a hónap talán a legizgalmasabb hónapok közé tartozik, most derül ki hány kis baba lesz a fészekben.

Május első napjaiban már látszik a tojásokon, a leendő kis pihések nagyon készülődnek kifelé, odabent már szűkös nekik.

Kép


Május 6-án kikelt az első két baba.

Kép


Chuck mint minden apuka nagyon kiváncsi szeretné már látni a kicsiket.

Kép


Május 7-én, a harmadik kicsi kibújt a tojásból.

Kép


Majd őt követte 10-én, a negyedik kis pelyhes.

Kép


Május 12-én, az ötödik baba is ledobta magáról a tojáshéjat.

Kép


A nagy gólya-boom közben a szülőknek szusszanásnyi idejük sem volt, egyikük mindig a kis nyüzsgő csapattal foglalatoskodott, a másik, vagy élelembeszerző kőrúton volt, vagy a kerítés
magasítással, bélésanyaghordással volt elfoglalva.

Kép


Május 14-én kikelt az utolsó fióka is.
Már akkor tudtuk, ez túl sok baba, ennyit nem tudnak felnevelni Ludmilláék, de azért reménykedtünk, hátha....mégsem.

Kép


A rossz sejtésünk gyorsan beigazolódott, 15-én Chuck volt a fészekben, alapos vizsgálódás, nézelődés után döntött, és szelektált.
Ennek a szezonnak ez volt a legszörnyűbb délutánja, ugyanakkor tudtuk, meg kell, meg kellett tennie, ennyi éhes szájat nem lehet etetni, és ha még olyan bőséges lenne az élelem a környéken, mint amilyen nem volt, akkor sem lenne esélyük a legkisebbeknek, túl nagy volt, a kor és méretkülönbség a testvérek között, a fejlettebbek az élelem közelébe sem engedték volna a kicsiket.
Megtörtént a szomorú esemény, de valahol tudtuk azt, hogy Chuck a lehető legbölcsebben járt el.
Estére már csak három fióka maradt a fészekben.

Kép

A hónap második fele már sokkal nyugisabban telt el, a három kicsi szépen fejlődött.

Kép


Kép


A fészek megerősítéséről a szülők folyamatosan gondoskodtak, kellett is, a babák már elkezdték felfedező útjaikat fészken belül.

Kép


Hónap végére itt is beköszöntött az esőzés, nagyon kellett a csapadék az élelemszerzés szempontjából.

Kép

Kicsit mókás ez a kép, az egyik kicsi vagy kimaradt a mama védő szárnyai alól, vagy csak simán nézelődni szeretett volna az esőben.

Kép


Június


Az első komolyabb megpróbáltatás.
Jégesőben, egyedül.

Kép


Az első komolyabb szárnypróbálgatások.

Kép


Kép


Az első, és reményeim szerint az utolsó találkozásuk az emberrel.
Június a különféle madarak gyűrűzésének időszaka, nem volt ez másképp ebben a fészekben sem.
Sajnos az egész procedúra mind inkább kezd valamilyen népünnepélyhez hasonló kereteket felölteni egyes fészkeknél, az egész eljárással nem értek egyet, de gondolom ez nem számít.....
Az emberek oldalán ováció (nem értem miért :?: ) a madaraknál riadalom, és egy életen át hordozandó, rákényszerített műanyag gyűrű a lábán.

Gyűrűzés előtti lapulás a fészekben.

Kép


Gyűrűzés közben.
Erről az "eseményről" nem teszek fel több fotót, ezt is csak azért tettem be, mert hozzátartozik a történethez.

Kép


Megint egy mókás fotó.
Hűsítő "folyadék?" a nagy melegben.

Kép

Hónap végére már csodásan szépek lettek a "kicsik".

Kép


Július


Ezt a hónapot a kettősség jellemzi.
A hónap első fele tele van látványos felugrásokkal, szárnypróbákkal, a második fele már a kirepülésekről, és részben a búcsúról szól.
Nekünk szomorú, nekik törvényszerű.
Kedves madaraink számára most kezdődik el az igazi élet, a szabadság.

Ezek már nem csak gyenge próbálkozások.

Kép


Kép


Kép


Július 11-én megtörtént az első kirepülés, ezt követően gyorsan kiürült a fészek, napközben többnyire csak ezt láthattuk.

Kép


Jutalom pillanatok. Nekünk.

Kép


Kép


Utóljára július 27-én láthattuk együtt a három fiókát.

Kép


Július 31-én már csak két fióka volt a fészekben.

Kép


Augusztus


A fészek történetének ez a legrövidebb hónapja.

Aug. 3-án az utolsó, harmadik kicsi is végleg búcsút intett a fészek melegének.

Kép


Chuck és Ludmilla számára most jött el a pihenés, regenerálódás ideje, ráfér mindkettőjükre, a szezon alatt derekasan helytálltak, etették, itatták a kicsiket, a fészket gondosan rendbentartották.

Kép

És az utolsó fotó a két szülőről.
Készülődés, a nagy útra.

Kép

Szép volt! Szerencsés utat! Viszontlátásra!


Vissza a tetejére
  OfflineProfil Privát üzenet küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Magyar gólyafészkek 2009
HozzászólásElküldve: 2009 szept. 13 15:42 
Tag (18845)
Avatar

Csatlakozott: 2008 dec. 08 21:27
Id:50251(N)
Kölked - Kökény és Kamilla


Baranya megye
A háztetőre 1976-ban épített fészek a Széchenyi u. 1. sz. alatt található (régi iskola - ma Gólyamúzeum).

1984-től tartják nyilván. Tetőre épült fészek, bár elég kicsi. A kamerát 2007-ben állították fel.
Adatok a fiókákról:

2004 0
2005 0
2006 2 kirepült
2007 nincs adat
2008 3 fióka kelt ki, ebből egy fiókát elvesztettünk, két fióka sikeresen elrepült.


2009



A gólyaszezon megkeződött, a webkamerák működése azonban nem minden esetben követte a tempót, mint például a kölkedi fészekben sem.
Kökény és Kamilla már javában a családalapításon dolgoztak, amikor az üzemeltető, vagy a szolgáltató üzemképes állapotba hozta kamerát.
A szezon alatt több esetben is leállt a kamera közvetítése, akadozott a folyamatos szolgáltatás.

Április 15-én mindkét gólya megérkezett a fészekbe.
Május 21-én!!! volt az első kamerakép, nagyon hosszú kihagyás ez, az amúgy is rövidke szezonból.

Május 21. Első kameraképünk, jól látható, három tojás van a fészekben.

Kép



Kép

Csak találgatni tudunk mikor kel ki majd az első kicsi, ugyanis nem tudjuk a szülők mikor rakták
le a tojásokat.
A tojásokon felváltva ülnek a szülők.

Kép

Példásan rendes fészek, a gondosan elterített bélésanyag tanúskodik erről.

Kép

Június 2-án kikelt az első, majd június 4-én a második fióka is.

Kép

Kép

Nagyon szépen, és gyorsan fejlődnek a kicsik, úgy tünik a harmadik tojás, tojás marad, ez a szezon is két fiókás lesz csak úgy mint a tavalyi.

Kép


Kép


Kép

A kis babáknak ez volt a kedvenc helyük a fészekben, sokszor órákat töltöttek el így, nézelődve, érdeklődve a külvilág iránt.

Kép



Kép

Június rendkívül esős hónap volt, nem kímélte ezt a fészket sem, de szerencsére a nagyobb viharok elkerülték a kis gólyacsaládot.
Ez a hónap a gyűrűzések ideje, ebben a fészekben a két kicsi megúszta a procedúrát, mivel később születtek, mint általában a fiókák többsége, így a gyűrűzés idején még nagyon kicsik voltak ehhez a "beavatkozáshoz". Szerencsére.

Kép

Sajnos ebben a fészekben a kedvezőtlen kameraállás miatt nem láthattuk azt, hogy mikor kezdenek felugrálni, majd szárnyaikat próbálgatni a kicsik.
Így a felugrálós képek helyett következik egy pár olyan mentés, ahol jól láthatjuk a babák fejlődését.

Kép


Kép


Kép


Kép


Kép

Augusztus 1-én történt meg ez első kirepülésük, nagy megkönnyebbülés volt számunkra, mert elég későn keltek ki a kicsik, szerencsére nem sokkal maradtak le a többi fiókától.

Kép


Kép

Aug. 15-én láttuk utóljára a két kicsit.
Bízom abban, hogy szerencsés útjuk, és hosszú életük lesz.


Kép


A szülők elrepüléséről sincs pontos adatunk, a kamera meghibásodott, egy biztos, aug. 22-én, még mind a két szülő a fészekben volt.

Kép


Szerencsés utat! Viszontlátásra!


Vissza a tetejére
  OfflineProfil Privát üzenet küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Magyar gólyafészkek 2009
HozzászólásElküldve: 2009 szept. 05 23:45 
Tag (18845)
Avatar

Csatlakozott: 2008 dec. 08 21:27
Id:49752(N)
Dunabogdány - Duna és Bogi

Pest megye
A fészek 1998 ban épült, a Kossuth Lajos u. 3 sz. mellett, villanyoszlopon található.

Fészek adatok.

A fészekben folyamatos költés van, minden évben vannak kirepülő fiókák, melyek számára kezdetben csak tippelni lehet, a fészek és a kamera közötti nagy távolság miatt.

2008-ban 3 fióka nevelkedett a fészekben.
2008.08.14-én az egyik gyönyörű fióka áramütés következtében meghalt.
A kamera meghibásodott, leállt, így a szülők és a fiókák elrepülésének időpontjáról nincs adat.

2009



Ennél a fészeknél sok esetben csak találgathatunk, mivel a kamera a fészektől túl messzire van felszerelve, és a kép minősége sem jó.

Idén ebben a fészekben nem volt gyűrűzés.

Március 27-én megérkezett Duna.

Kép

Hosszú volt várakozás, hallottunk csapatokról, akik éppen most érték el az országot, Duna párja, Bogi azonban még váratott magára.
Végül náluk is eljött a nagy nap kis meglepetéssel, megérkezett Bogi április 10-én, de az elsőként megérkezett gólyához képest sokkal nagyobb nagy testű volt, akkor jöttünk rá, nem is Duna, hanem Bogi érkezett először a fészekbe.
Sok volt a lemaradásuk, nem is teketóriáztak, azonnal nekiláttak a családalapításnak.

Kép


Itt sem volt másként, mint bármyelyik más fészekben sorban rakták le a tojásokat, nem tudni mennyit, mert lehetetlenség a fészekbe látni, ahogy náluk szokás felváltva ülnek a tojásokon, közösen kotlanak rajtuk, és felváltva forgatják a tojásokat.

Kép


Kép



Már elég nagyok lettek a babák, mire ki tudtuk bogozni, hogy három kicsi van a fészekben, és ekkor már nem is voltak olyan kicsik

Kép

Kép

Azt mindenképpen meg kell említeni, Duna és Bogi rendkívül alapos szülők, a hazai bekamerázott fészkeknél egyiknél sem tapasztaltuk azt, hogy a szülők egyike szinte állandóan a fészekben van, mégis rendkívül jól tápláltak a kicsik. Ennek ellenére bekövetkezett a baj.
Július 8-án a reggeli órákban sok gólyaleső észrevette, az egyik fióka nagyon rosszul van, természetellenesen veszi a levegőt, nincs jó állapotban.
Gólyalesők értesítetteték a Pilisi Természetvédelmi Egyesületet, akik egy emberként álltak a kis beteg madár mellé, és amilyen gyorsan csak lehetett megszervezték a környék áramtalanítását, valamint a tűzoltóság segítségét is kérték a kicsi lehozatalához.
Összeállt a csapat, a tűzoltók lehozták a babát, majd egy motoros várta, dobozba tették szegénykét, és irány a madárkórház.
Sajnos minden jó szándék és segítség ellenére, mire a kórházba került a fióka, már nem élt.
Hetekkel később lett meg a boncolás eredménye, egy komoly fertőzés áldozata lett a kicsike.

Itt még nagy betegen várja a segítséget.

Kép


Ezen képen látható, hogy fent van már a tűzoltó a fészeknél, és lehozza szegénykét, a két testvér nagyon meg van szeppenve.

Kép


Dobozba teszik őt, és futás a kórházba, de minden igyekezet nagyon későn történt, a picurka meghalt.

Kép

A fészekben, még ha kicsit sszomorúbban is, de folytatódott az élet.
A fiókák elkezdték a szárnypróbálgatásokat.

Kép


A Szülők naponta többször hoznak élelmet a kis haramiáknak, ha kajáról van szó feneketlen mélységű a gyomruk.

Kép

A két kicsi továbbra is gyakorolt, egyre jobban ment nekik a szárnypróba és a felugrálás, olyannyira, hogy július 21-én mind a két fióka kirepült a fészekből.

Kép

Kép

Augusztus 3-én láttuk utóljára a két babát a fészekben, elrepültek.

Kép

A szülők nem hagytak sok időt maguknak a pihenésre augusztus 8-án este voltak utóljára a fészekben, ők is útrakeltek.

Kép



Kép



Viszontlátásra! Szerencsés utat!


Vissza a tetejére
  OfflineProfil Privát üzenet küldése  
 
 Hozzászólás témája: Magyar gólyafészkek 2009
HozzászólásElküldve: 2009 szept. 05 00:30 
Tag (18845)
Avatar

Csatlakozott: 2008 dec. 08 21:27
Id:49607(N)
Nagybajom - Karcsi és Lili





A fészek Somogy megyében, Nagybajom
Fő u. 125. sz. alatt villanyoszlopon található.

2008-ban három fióka repült el a fészekből.


2009



Karcsi március 28-án, Lili március 30-án landol a fészekben.

Kép

Nem sokáig váratnak magukra, megkezdődnek a párzások, majd felváltva ülnek a tojásokon, sajnos a kamera távolsága miatt az nem derül ki, mennyi tojást raktak le a fészekben.

Kép

Kép


Május 11-én, egyet, majd 13-án, már két kis buksit lehet látni a fészekben.

Kép

Kép

Május 26-án, már csak egy fióka van a fészekben, az nem derült ki, hogy a második babát
miért vesztettük el.

Kép

A kis egyke egyedül maradt a fészekben, a szülők annak ellenére, hogy csak egy kicsit kell etetniük, sokat vannak távol.

Kép

Egyke, szépen fejlődik és megkezdi a szárnypróbákat.

Kép

A szárnypróbálgatásokból, később, gyönyörű felugrásokat láthattunk.

Kép

Kép

Július 20-án megtörtént egyke első kirepülése.

Kép

Ritka pillanatok egyike, amikor szülőt is látni a fészekben.

Kép

Kép

Nagyon gyorsan eljött a búcsú ideje, a kicsit, aki már nem is olyan kicsi augusztus 3-án este láttuk utóljára a fészekben.

Kép

Egyke elrepülése után a szülők még visszajártak a fészekbe pihenni, erősödni a hosszú út előtt. Sajnos azt nem tudtuk meg, hogy eredetileg meddig maradtak volna, ugyanis a fészek közvetlen közelében álló ház tetején lecserélték a cserepeket, munkások dolgoztak, ezzel megzavarták a két szülőt, augusztus 13-án elrepültek a fészekből, már nem jöttek vissza.

Kép


Viszontlátásra! Szerencsés utat!


A hozzászólást 5 alkalommal szerkesztették, utoljára margo_regi 2009 szept. 13 15:22-kor.

Vissza a tetejére
  OfflineProfil Privát üzenet küldése  
 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása A témát lezárták, nem szerkesztheted a hozzászólásaid, és nem küldhetsz új hozzászólást.  [ 7 hozzászólás ] 

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 2 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Keresés:
Ugrás:  
cron

105,623,278 Megtekintve


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség