Pontos idő: 2024 márc. 29 14:35

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]




Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 1 hozzászólás ] 
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája: Áprilisban Hortobágyon
HozzászólásElküldve: 2009 máj. 12 15:33 
Tag (77920)
Avatar

Csatlakozott: 2008 dec. 08 17:46
Id:28062(N)
Kép

Nagyon szép volt a március, elsősorban azért mert itt voltak a darvak, még ha rövid ideig is. Másodsorban a rétisast is sikerült szemügyre venni. Nem gondoltam volna, hogy az április még nagyobb meglepetést tartogat, és álmodni sem mertem volna arról, hogy egyszer a halastó vizén egy borzas gödény úszkál majd előttem. A Hortobágy nem okoz csalódást, és biztos vagyok benne, ha valaki megszereti sok ilyen ajándékkal kedveskedik neki. Gödény mellett még sok szépséget és élményt tartogatott, először láttam batlát, bakcsót és sok kis ismeretlen apróságot, akiknek a kilétére előbb-utóbb fény derül, vagy ha mégsem, akkor ismeretlenül csodáljuk őket.

Az idén késtek a gólyák az előző évhez képest, de az április őket is visszahozta, és lassan benépesültek a fészkek:

Kép

Elég csak felnézni az égre, és játékukat nézve, rosszkedvünk elszáll.

Kép Kép Kép

Nem csak játék az élet, családtervezés is van.
A képek láttán úgy tűnik ők ezt nagy felelősséggel, sok örömmel, némi humorral teszik, habár van,
aki ebbe teljesen belerokkan. :mrgreen: Kép


Kép Kép
Az összhang, az vitathatatlan :Kép

A legszebb fészek, : Kép (amelyet eddig láttam) Nagyhegyesen található. Már több mint 20 éve lakott, és legyen ez így az elkövetkező években is.



Április elején nem mindennapi műsort adott elő egy hantmadárpár (remélem jól határoztam meg őket), de a mű címét a nézőkre bízzák, így el kellene dönteni, hogy harc, játék, vagy szerelem? :shock: :shock: Kicsit sok a kép, esetleg selejtezem a későbbiekben, de a mű meghatározásához egyelőre szükséges. Vannak pillanatok, amikor úgy tűnik a mozdulataikból, hogy ez a Matrix 1234. része.



A résztvevők bemutatása, hantmadár tojó és hím:

Kép Kép Kép

Még együtt, békességben:
Kép Kép Kép

Gyere ki a hóra!!!!!!!!!!!!Kép Kép
Mennyek vagy maradjak?Kép Kép

..és a harc...vagy játék?...vagy szerelem? Szárazföldön és levegőben két felvonásban.
Kép Kép
Kép Kép
Kép Kép
Kép Kép

Itt most vesztésre áll valakiKép




Kép

Az egyik, halastó melletti magasles lehetőséget nyújt arra, hogy egy hatalmas fészkelő hely életébe bepillantást nyerjünk. Úgy tűnik a madarakat kevésbé zavarja az ember jelenléte, mert nyugodtan folytatják mindennapi tevékenységüket, hordják szorgalmasan a fészekanyagot, és élelmet a párjuknak, szerencsés esetben tesznek egy kört a magasles körül és megnézik, hogy ki az a „nagymadár” aki ott fészket rakott.
Az itt fészkelők legszebbike a légies, könnyed mozgású kócsag, de nem marad el mögötte az extravagáns szürke-, és még extravagánsabb vörös gém, és egy eléggé misztikus fazon, a batla. Bizonyára ő a madarak boszorkánya.

Kép Kép Kép
Kép Kép Kép
Kép Kép Kép

Párosan szép az élet, azt hiszem az utolsó kép ugyanazt fejezi ki, mint a gólyák hátravetett fejjel történő kelepelése.

Ez itt a mesevilág : Kép


Egymás mellett fészkelnek és élnek nagy békességben a kanalas gémekkel. A sértődött ábrázat adottság, derűs arckifejezéssel kanalas gémet még nem sikerült fotózni.

Kép
A landolás gyönyörű, habár kicsit különleges a mozdulat:
Kép Kép Kép

Ugyanitt fészkel a bakcsó, aki kicsit „szürke” a menő szépségek mellett és ezért sokkal ritkábban mutatkozik. (habár nem biztos, hogy ez az oka, az viszont fix, hogy kevesebben vannak)

Kép Kép Kép
Kép Kép Kép

Jöjjenek a boszorkányok!!!
Kép Kép Kép

Jöjjenek az üldözöttek!!! Azt nem tudom, hogy a leszállást így tervezte-e eredetileg, de ha nem is túl elegáns, biztonságtechnikai okokból bizonyára indokolt.
Kép Kép Kép

Azt hiszem nem ez a szürke gémek fészkelőhelye, de azért lehet látni néhányat:
Kép

Kép Kép Kép
Ő is tisztában van vele, hogy a nádasba érkezés mozdulatát meg kell komponálni.
..és a vélemény nyilvánítás: Kép


Még láttam a nádasban ezt-azt, ismerős, és kevésbé ismerős madarakat, többek között üstökös-, és vörösgémet, barkóscinegét. Sőt kékbegyet (köszönet Editnek, hogy nem influenzás elkékült torkúként lett definiálva), vöcsköt és vércsét, aki nem tudom mit keresett itt, talán éppen üresjáratban volt két egérséta-repültetés közben.

Kép Kép Kép
Kép Kép Kép


Április bizonyára az építkezés ideje, mindenki visz valamit, habár soha nem tudom megérteni, miért visz a kócsag nádat a nádasban, hiszen csak le kéne érte hajolni.

Kép Kép Kép
lehet mindezt kalákában isKép

Bármennyire csendben és lélegzetvisszafojtva lessük meg őket, nagyon éberek, és menekülnek ha észrevesznek.
Van aki ezt elegánsan teszi:
Kép Kép Kép

a szárcsa kevésbé elegánsan menekül (nem szeretném azt mondani, hogy trampli, de eléggé trampli)
Kép Kép Kép
Utolsó képen a kisliba nem menekül, hanem eltévedt és kétségbeesetten hívja a mamát.

Talán épp ők a családja: Kép


Ha már a ludaknál tartunk, akkor jöjjenek a récék, akiknek a meghatározása elég macerás, ezért felelősségvállalás nélkül, talán cigányréce, böjti a csíkos fejű, és barátréce a vidáman pancsoló kis csapat, melynek egy tagja elvágyik innen, mint egy Csehov regény hősnője a kisvárosból.

Kép Kép Kép
Kép Kép Kép

Ezt az eseményt nem egészen értem. Miért hajkurássza a pici a sirály, a marha nagy héját???
Nagyon bátor lehet. Kép

Vissza a kócsagokhoz!!! Van rá nyomós indok, mert az előző, a nádas kócsag volt, most pedig
vízen és levegőben: Kép
Kép Kép Kép
Kép Kép Kép

Futottak még…de már nem a halastavaknál: rozsdafarkú, héja, fecske, sárga billegető..
Kép Kép Kép
Kép Kép Kép

X akták következnek: azaz nem tudom kik ők, talán nádi…..
Kép Kép Kép
Lehet olyan szerencsém, hogy halászsas?: Kép
..és a nádasban, de nem tudom, hogy ugyanaz-e, pontosítani fogom:
Kép Kép Kép
Tiszteletbeli madárlesők: Ferkó, plusz a két „nem túl megbízható madárleső”, és a szorgalmas, aki nagyon rossz véleménnyel van az idejét haszontalanul eltöltő naplopókról (én).
Kép Kép Kép


Április 19-én láttam meg a borzas gödényt a gyökérkúti tavaknál. Nagy szenzációnak számított a hír, hogy itt tartózkodik, zarándokhely lett ez a terület fotósok, madarászok körében. Ma már nem lenne ilyen szerencsém, megnőtt a nád, esetleg repülés közben lehetne észrevenni.

Gödényképek válogatás nélkül, és mind az összes, hiszen egy borzas gödény nem akármilyen vendég nálunk:

Kép Kép Kép
Kép Kép Kép
Kép Kép Kép
Kép Kép Kép
Kép Kép Kép


Vissza a tetejére
  OfflineProfil Privát üzenet küldése  
 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 1 hozzászólás ] 

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 2 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Keresés:
Ugrás:  

105,793,772 Megtekintve


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség