Pontos idő: 2024 márc. 28 16:08

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]




Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 1 hozzászólás ] 
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája: 2010. április a Hortobágyi halastavaknál.
HozzászólásElküldve: 2010 máj. 16 20:10 
Tag (77917)
Avatar

Csatlakozott: 2008 dec. 08 17:46
Id:91649(N)





április 2010-05-06
Kép

Jó volt ez a hónap, különösen egy nap az elején, mely akár kárpótlás is, egy egész esős hónapért. Minden összejött, amire vágytam. Fekete gólyák miatt mentem, mivel kémek jelentették telefonon, hogy 5-en állnak a Tisza árterében x km szelvénynél, és rohanjak. Hát ide azért messze van, és kétesélyes, hogy megvár, mindenesetre mondtam, hogy tartsa ott addig.
Szóval jó nap volt, lőttem fekete gólyát, halászsast, rétisast, és egy Gripent. Utóbbi elmaradhatott volna, félelmetes volt a sebessége, és az, hogy szinte súrolta a fák lombját olyan alacsonyan szállt. Konkrétan, annak a nagyon védett sziki tölgyes erdőnek a lombját Újszentmargita határában, ahova a lábam sem merném betenni.
Tehát az említett km szelvény gyönyörű táj, erre található a HNP-hez tartozó Kácsa sziget is. Most még megközelíthetetlen, mindent víz borít.

Kép

Tavaly sokat jártunk erre, itt visz át a komp Ároktőre Tiszacsegéről, és nem utolsó szempont, hogy jó kis csárda van a kikötőben.
A gát tövében található a TIVIZIG szakaszmérnöksége, ahol engedélyt lehet váltani a töltésen történő kocsikázásra. Innen gyönyörű a kilátás, de egy folyó árterületénél izgalmasabb dolog nem is létezik.

Kép

Rengeteg ragadozót, gémet, kócsagot, természetesen kacsát, böjti, cigány-, tőkésrécét láthatunk. Itt a legszebbek a kormoránok.

Kép Kép Kép


Kép

Kép


Kép Kép Kép


Ez az egerészölyv még ott van a fán. Valamikor tavasz elején láttam először. Végtelenül szomorú látvány, amikor egy madár a fán ülve hal meg.

Tiszai Helén itt is gyönyörű,Kép és a lába ellen sem lehet senkinek kifogása.




Tisza partról ennyit, és most irány a halastó Újszentmargitán.

Ez is a Hortobágy, de egészen más jellegű a táj.


Kép





Kép


A tó vízét akkor kezdték lecsapolni, és jelentős madársereg vert itt tanyát, de legtöbben kanalas a gémek voltak. Hihetetlen mennyiségben szűrték a vizet a tavon és még folyamatosan jöttek, jöttek..

Kép


Kép Kép Kép


Kép

Olyan hatalmas tömegben jöttek, hogy muszáj volt utánajárni, hogy honnan is érkeznek. A halastó túlsó oldalán egy magaslesről ezt jól szemügyre lehet venni két vaddisznó etetés között. De ha mégis összefutunk, addig nem érdemes lemászni a lesről, amíg a disznó ebédel. Tehát a tó körüli szántáson sorakoznak és a már említett titokzatos jelre együtt indulnak a tó felé. Közben kiderült, hogy a tó körüli nádasban fészkelnek is.

Kép

Nagyon sok kócsag is lakik itt, de az ő tartózkodási helyüket egy másik kirándulás alkalmával fedeztem fel. Szürke gémek, sirályok, hattyúk, és itt láttam az idén először halászsast, de a díszvendég mindenképpen a fekete gólya. Ez a halastó légvonalban pár száz méterre esik a Tisza árterületértől, ahol fészkelnek, és ahol tavaly ötvenen olyan szépen felsorakoztak a nagy út előtt.
(Akkor megfogadtam, hogy jövőre veletek ugyanitt, remélem ők sem felejtették el)

Kép


Kép Kép Kép

Kép

Kép

Kép

Kép

Egyáltalán nem tudom megérteni a sirályokat Kép A megszerzett halaknak csak nagyon kicsi részét tudják megtartani, mert azonnal ott terem egy társuk, aki pont azt szeretné, és a hal a vita hevében általában visszaesik a vízbe.


És jönnek…..

Kép Kép
,
Kép



Egy nagy békés együttlét, és nem vagyok arról meggyőződve, hogy nem a kanalasoktól tanultak-e pecázni a feketék, mivel a technika ugyanaz. Kócsagok, szürke gémek ezt nem így csinálják.
Bizonyítékom is van:

Kép

Kép




Valami titokzatos jelzés miatt mindenki viharosan távozik a tóról.

Kép Kép Kép


A hirtelen távozással jól jártam, egy kör a jutalmam egészen közelről. Ezer hála és köszönet.

Kép Kép Kép

Kép

Kép Kép Kép

Nagyon szeretem ezt a fehér mellénykét nézni.



Légiriadót lefújják, lassan visszatérnek a vízre.

Kép


Kezd alkonyodni, és az erdő felől jönnek a sasok is.

Kép

Nem hiszem, hogy éhesek lennének, a terített asztal egyáltalán nem érdekli őket.

Az, hogy ez harc, játék, vagy udvarlás, Képsoha nem fogom megtudni, de a mozdulataik azok csodálatosak.

És ha már sas, legyen halász is! Nem csak ezen a napon, hanem 3 nap elteltével is sikerült látni. Azt soha nem tudom meg, hogy ugyanaz volt-e, de ugyanott, és ugyanabból az irányból jött, és távozott ugyanarra. Bizonyára most vonulnak északra, és ha ugyanaz volt, gondolta, ha már itt lehalásznak ,megállok egy pár napra. Habár egy halászsasnak nem probléma a mély vízből sem kikapni a halacskát.

Kép

Kép Kép Kép

Több kép, de egy alapján is biztos vagyok benne, hogy ő volt.

Közben kanalasok sikeresen landolnak a tavon. A szürke gém ezt a kacér beállást a kormoránoktól leste el.
Kép


Tőkésréce megkérdezi récénétől, Kép
hogy jó irányban megyünk-e?

Récéné megnyugtatja az ő párját: Kép akinek nem mindegy mivel tojással nem lehet itt össze-vissza kóvályogni.


hazafelé még megnéztükKép gyökérkúti tavon vöcsikét, aki mindig ott van,

Sikerült egy alkonyatban Nádudvar felé vonuló darucsapatot is megszemlélni:

Kép

És az Akadémiai tóegységnél is megálltunk egy pillanatra, itt ugyanis egy vörös gém lakik. Ez most itt, az ő hűlt helye:
Kép

Ez eddig csak egy nap áprilisból…….

..és a többi:

Április 2 rész.
Kép


8-án visszamentem a Nagyszögi tóhoz azt remélve, hogy megrohamozzák a fekete gólyák, de sajnos ők ezt másképpen gondoltál. Előtte útba esett az a nádas, ahol tavaly rengeteg madár fészkelt. A létszámuk akkor döbbentett meg, amikor egy fotós a levegőbe lőve próbálta élete csúcsfotóját elkészíteni és felzavarta őket a fészekről. Szóval volt döbbenet és nem csak a létszám miatt.
Most még nagyon kevesen fészkelnek, kócsagok, kanalas gémek voltak néhányan, és egy bakcsót láttam.
Szürke gémek is járnak itt sokan, de a nádasba beszállni még egyet sem láttam. Átmenő forgalom.

Kép

Kép Kép Kép


A nádasban kedves ismerősök és ismeretlenek.

Kép Kép Kép
Ideális helyzet lenne, ha minden madár viselne magán valami hasonló jellegzetességet, mint ez a kék bögy. Tehát ő a kedves ismerős, a kedves ismeretlent pedig a határozóból majd kiküszködjük.

Ki hinné, hogy két rozsdás siló is szép lehet?

Kép

Futottak még barna héják, (hím és tojó) halászsasok, de ez a héja minden kilométerkőnél ott van, halászsas már tegnap is megvolt, igaz ha megjelenik, azért eléggé megemelkedik az adrenalin.

Kép Kép Kép Ez egy halászsas, tehát minden napra csak egy.

És akkor irány Nagyszög!

Kép



Sajnos most egyedül.

Kép

Azt hiszem, a halászoknak jó humoruk van, mert soha nem mulasztják el megjegyezni, hogy ha előbb jött volna (tegnap jött volna, utóbb jött volna stb….) volt itt vagy negyven fekete gólya.

Kép

Most sirályok portyáznak, van,akinek van kapás, van akinek nincs kapás.
Kép Kép Kép

Kép



17-én, korán reggel visszamentem a tóhoz, mivel a halászok tippjei közül ez az egy időpont még nem volt megjátszva. A nap még fel sem kelt, de amikor felkelt, éppen szembesütött. Hát…nem így tervezetem. Egyetlen fekete gólya sem volt a tavon, kócsagok és sirályok reggeliztek. A vízszint sem sokat csökkent, tehát ezt hívják üresjáratnak.
Kép

Egyetlen lehetőség maradt, a nádasban csivitelő kedves ismerősökre és ismeretlenekre koncentrálni.

Kép Kép Kép

Jó lett volna, egy geze , de eléggé egyszínű a farktolla ahhoz, hogy nádiposzáta legyen. Sőt, még az sem biztos.

Ők pedig függőcinke, kékbegy (halálbiztos) kenderike. (ez nem annyira)
Nagyon sok kékbegyet lehet látni, tavaly egyetlen egyet sikerült csak. Gyönyörű és nagy szája van, nem lehet nem észrevenni.

Kép Kép Kép

Nagyon gyakori madár a sárgabillegető.

Kép

Ők pedig esetleg foltos nádiposzáta, de akármi lehet, a másik esetleg énekesrigő???
Kép Kép Kép


Apróságokkal nem zaklatok tovább, pedig hatalmas készletem van belőlük, pihenésképpen kanalas gém.

Kép

Tiszapartot most sem hagyjuk ki, ha más nem is akad, a kormoránok biztosan tülekednek a jó helykért egy korhadó faágon.

Kép

Következő rész, szigorún 18 éven felülieknek! Ez bizony itt szex a nádasban

Kép Kép Kép

…és szerelem…

Kép

..és összetartozás…

Kép

..és azt hiszem humoruk is van. Kép

] Kép

Részt vettem egy versenyen, melyben a leghosszabb nádat szállító, legrövidebb nádat szállító és legtöbb nádat szállító kócsagok mérték össze erejüket.

Kép Kép Kép



Két paci, aki abszolút nem passzol ide, talán ha szárnyuk nőne...Akad itt magyartanár, aki valahogy segítene és megmagyarázná, hogy itt a helyük.



Kép



Megnyugtató, hogy van amikor nem kell a határozót elővenni:

Kép

Kép

Kép

A hónap végén lehalászták a Nagyszögi tavat. 20-án visszamentem, mert amikor egy tóban már nagyon kevés víz van, nagyon sok madár gyülekezik, a könnyű halászat reményében.

Kép

Kép Kép Kép

Kép

Kedves vendég érkezik. egy elegáns vízre szállás pillanatai.

Kép Kép Kép

Kép

Néhány kép a halzabálókról. Ha valakit érdekel, valamennyire nagyítható. Általában ezek a kis halak a marakodás hevében visszaesnek a vízbe.

Kép Kép Kép

Imádom az antennáit.

Kép




A következő bűnrossz kép a kedvencem. Aki ez a téma érdekel, az tudni fogja, hogy miért. Mentségemre szóljon, hogy ebből a minőségből nem rakok fel többet. Ezzel búcsúzom, mert ezeket az élménybeszámolókat már nem szeretném folytatni. Ebben a formában legalábbis nem.

Azoknak a fórumtársaimnak akik végigbogarászták a néha túlzásba vitt képfeltöltéseimet, nagyon szépen köszönöm a türelmét.

Kép


Vissza a tetejére
  OfflineProfil Privát üzenet küldése  
 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 1 hozzászólás ] 

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 2 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Keresés:
Ugrás:  

105,650,062 Megtekintve


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség