Pontos idő: 2024 márc. 28 20:49

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]




Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 1 hozzászólás ] 
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája: Tél a Hortobágyon
HozzászólásElküldve: 2011 feb. 24 19:41 
Tag (77918)
Avatar

Csatlakozott: 2008 dec. 08 17:46
Id:130645(N)
Tél a Hortobágyon

Kép

Madárles szempontjából elég szegényes időszak volt az elmúlt két hónap.  December közepén elment az utolsó daru is, és azután mintha megállt volna az élet. Tavaly ugyanebben az időszakban nyüzsögtek a nádasban a függő-, és barkós cinegék, de az idén egyet sem láttam.
Szóval annyira nem történt semmi, hogy azt már érdemes összefoglalni,  mert a Hortobágy azért maradt, a táj télen is szép, és néha azért leesik valami.

Kis ház, tanya, Hortobágy-folyó….

Kép Kép Kép
Ilyen napsütést viszont nem sokat sikerült kifogni januárban. A falu ilyenkor csendes, turistáknak nyoma sincs, a Hortobágy frissen renovált hídja viszont pont úgy néz ki, mint mielőtt hozzákezdtek a munkához. Rekordsebességgel válik le a festék róla.
A falu templomának tornya ragyog, végre elkészült, éppen ideje volt. Nem sokan hittek benne. Szerintem ez a ragyogó torony nem illik a tájba. A híd lábánál található tanya épületeit is fedhették volna cserép helyett náddal, hiszen ez a Hortobágy centruma, de mindez nem tartozik rám, a lényeg az, hogy ott van középen Hunor fészke, a fogadó kéményén, és remélem nem marad üresen.

Kép Kép Kép

Kun György tanya még mindig hirdeti a régi dicsőséget, legközelebb bemegyek megnézni, hogy nem-e szellemek lakják.

Kép

Gyökérkúti tavaknál egész nyáron hallottam a bölömbika hangját, de soha nem sikerült megpillantani. Nagyon óvatos madár, nagyon nagy szerencse kell a fotózásához. Az, hogy télen találkozunk (a találkozó azért túlzás, mert egy távozó fenék jutott), nem gondoltam volna, mivel ebben az időszakban semmi keresnivalója nincs nálunk. Az, hogy ő bölömbika, az fix. Láttam, amint hasít a nádas fölött, de jó minőségben nem sikerült elkapni. Mindez semmit nem jelent, hogy én láttam, hanem megkérdeztem a birding.hu-n, és azt mondták, hogy bölömbika, tehát mérget rá! Nyeltem is bőven, mert jó pár alkalommal ültem órákig a jeges hidegben órákig, de nem jött, pedig tudom, hogy ott van a nádasban. Kegyesebb volt róka koma, és egy guvat, akinek szintén délen kellene lennie, de az ő esetükben gyakori, hogy nem mennek el.
Kékes rétihéja, lúd, réce, lilik van bőven mindenütt.

Kép Kép Kép
Kép Kép Kép

Kékcinkéktől hangos a nádas, Kép , rengetegen vannak, viszont széncinkét egyáltalán nem láttam


Rétisasokat nem kell keresni, hatalmas vijjogással jelzik, hogy jó lesz vigyázni, mert jönnek.
Kép Kép Kép

Tisztázatlan kérdés nálam a ragadozók társadalma, de most sikerült felfedezni egy helyet a Hortobágyon, ahol nagyon sok gatyás ölyv lakik, így őket talán már sikerül megkülönböztetni az egerészölyvektől. Sajnos a többi faj, még fehér folt marad. Bizonyára a gatyások sem így néznek majd ki nyáron, úgy hogy frissen szerzett tudományom veszni látszik.

Tehát jöjjenek a gatyások:
Kép

Nem nehéz őket elkapni, mert elég sokáig szitálnak a levegőben, ezek a mozdulatok elég jellegzetesek:
Kép Kép Kép

Kép Kép Kép

Elég egerészölyves fazon: Kép

Fentről jobban talán jobban meg lehet különböztetni, olyan kis töltött galamb, és természetesen a farka mintázata is sokat segít. A fenti képeken bemutatott műsor a középső képen látható zsákmány miatt történt, mely a későbbiekben sajnos kárba veszett, mert elejtette.

Kép KépKép

Kép

Amikor egy kicsit jobb idő van, előjönnek a ludak, récék, lilikek, de, hogy hol tartózkodnak a zimankóban, arról fogalmam sincs.

Kép Kép Kép

Kép Kép Kép

A Hortobágyon ezekben a hónapokban mindenütt nádat vágnak, ami azért csodálatos, mert megnyílik a kilátás a tavakra, és csodaszépen mutatnak a nádkévék, a tóparton, de a tanyákon is.

Kép

De vissza a szitálókhoz! Vörös vércse sem tartozik a ritkaságokhoz, vagy éppen vadászik, vagy a TV antennát javítja, mert nincs adás.

Kép Kép Kép

Esetleg menekül : Kép


Ha egy kirándulás alkalmával egy madarat sem sikerül elcsípni, a kékes rétihéja biztosan nem hagy cserben. Sokáig látható, ahogy köröz a nádas fölött, majd egy hírtelen mozdulattal lecsap a nádasban. Földön még nem nagyon sikerült megszemlélni, mert a magas növény között eltűnik, így örülök a képnek.
Kép

Érdekes, hogy ugyanannak a fajnak mennyire más a tojója (barna), és a hím egyede, aki szürke, fekete szárnyvégekkel.

Kép Kép Kép

Kép Kép Kép

Bármennyire hétköznapi, nekem tetszik: Kép

Ami még említésre méltó, a bagolyfa Hortobágy központjában, mind külön egyéniség:

Kép Kép Kép

Egy gólya a Madárkórház röpdéjének a tetején. Jól jön ilyen gólyahiányos időszakban. Várjuk a társait.
Kép


Vissza a tetejére
  OfflineProfil Privát üzenet küldése  
 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 1 hozzászólás ] 

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 2 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Keresés:
Ugrás:  

105,683,564 Megtekintve


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség