Pontos idő: 2024 márc. 28 18:45

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]




Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 1 hozzászólás ] 
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája: felsorolás
HozzászólásElküldve: 2015 feb. 11 11:46 
Tag (18330)
Avatar

Csatlakozott: 2010 szept. 19 19:13
Hely: Székesfehérvár
Id:242698(N)
Alma.
Az almát meghámozzuk, ha vé¬kony héjú, héjával együtt lere¬szeljük. (Magházát ne vágjuk ki, mert ezt fogva könnyebben dolgozzunk).' Levével együtt, kicsit lenyomkodva, hogy leve¬gő ne maradjon benne űvegek¬be rakjuk. Gőzöljük 15 percet. Lehet tartósítószerrel gőzölés nélkül is eltenni.

Almadzsem.
Meghámozunk, kimagozunk és `vékonyra metélünk 2,5 kg almát. Főzőedénybe tesszük meglocsolva 4 dl vízzel, ízesítve 2 citrom reszelt héjával, kevés fahéjjal és szegfűszeggel. Ala¬csony hőmérsékleten forraljuk 20 percig, majd hozzáadva 1,5 kg kristálycukrot, a két citrom levét nagy lángon főzzük 25,, percig. (Elkészült, ha tányérra cseppentve kis golyót formál a dzsem.) Üvegekbe töltjük, s ha langyosra hűlt, lekötjük.
Hasonlóan készíthető az alma-körte dzsem is, 2 kg alma, 2 kg körte és 2 kg kristálycukor¬ral, víz helyett 2 dl alma- vagy körtepálinkával ízesítve.

Almadzsem tökkel
A megmosott, hibás részeitől megtisztított almát vagdossuk fel kisebb darabokra, és a felda¬rabolt tökkel együtt, kevés víz¬zel tegyük fel főni. (Háromne¬gyed rész alma és negyedrész tök.) A puhára főtt gyümölcsöt szitán passzírozzuk át, így eltá¬volítjuk az alma héját és mag¬házát. Keverjünk minden kiló péphez 1-2 gramm citrom- vagy borkősavat, ezzel tartósítva meg¬őrzi világos színét is. Üvegekbe töltve celofánnal és csavaros kupakkal lezárva 20 percig csí¬rátlanítsuk 90 fok hőmérsékletű vízben.

Almapaprika ecetesen.
Az egészséges, friss, húsos fe¬hér paprikát néhány helyen
Megszurkáljuk. Nagy üvegek¬ben szorosan egymás mellé rakjuk. Páclevet forralunk: 1 rész 10%-os ecet, két rész víz, 1 púpozott evőkanál cukor, 1-1 kávéskanálnyi só, mustármag és szemes bors, 2-3 babérlevél 1 literhez. A paprikát leöntjük a kihűlt lével, s légmentesen le¬zárva helyére tesszük.

Fedezzük fel újra az aszalást
Nincs új a nap alatt. A táplálkozástu¬domány szakemberei szerint a gyü¬mölcsök, zöldségfélék értékes anyagai, a vitaminok és a fehérjék az őszi-téli hóna¬pokra legteljesebben aszalással őrizhetők meg. A nyári ízek, illatok és tápanyagok „spájzolására" tehát érdemes újra fölfedez¬ni azt az egyszerű és olcsó eljárást, ame¬lyet már déd- és ükanyáink is eleiktől tanul¬tak.
A nyárutó és a vénasszonyok nyara ho¬zott meleg, derült napokat és még lesz is az előrejelzések szerint. Az aszalás helyszí¬nének lehetőleg a lakás, a kert olyan részét válasszuk, amely szellős, de nem poros.
A konzerválásra szánt zöldséget, gyü¬mölcsöt fektetve vagy cérnára, spárgára fűzve napfürdőztethetjük. Ha a fektetés mellett döntünk, terítsünk asztallapra, gyú¬ródeszkára vagy rajztáblára tiszta fehér pa¬pírt , s úgy rakjuk rá sorba - a helyet jól ki¬használva - az aszalni valókat, hogy ne érjenek egymáshoz. Ha még jönnek forró őszi napok, nem árt ritka szövésű ruhával (pl. régi, kopott, de tisztára mosott és
kiöblített lepedővel) védeni az aszalódó porté¬kát, mert a hőséget a tápanyagok megsíny¬lik. Egy vékony szita-fedél pedig a legyek, darazsak ellen nyújt védelmet.
A szilvát egészben is, magozva is lehet szárítani. Az almát és a körtét legjobb há-mozás nélkül, de a magházat kivágva, egy¬forma szeletekben aszalni. Paprikából azokat érdemes szárítani, amelyek hibátla¬nok és pirosodóan érettek. Ezeket gondo¬san mossuk meg, vastag tűvel száruknál fogva fűzzük fel s a paprika-láncot szellős helyre akasszuk fel.
A petrezselyem, a zeller és a kapor zöldjét szárítás előtt alaposan mossuk meg, szálaikat kössük kis csomókba és így spárgára fűzve akasszuk fel jól szellőző he¬lyen. (A tűző nap ugyan gyorsítja a szára¬dást, de kifakítja a zöld leveleket.)
Aszalás után a gyümölcsöket legjobb vá¬szonzacskókban, a kamra vagy á pince száraz részében tárolni. Ha a zöldségfélék már csontszárazak, a leveleket morzsoljuk le a szárról, szitáljuk át és tegyük csavaros üvegbe.

Banánlekvár.
Túlérett banánt olcsóbban kaphatunk, ebből készítsük a lekvárt. A meghámozott gyümölcsö¬ket szétnyomkodjuk, s egy kilóra 17 dkg cukrot számítva, jól összevegyítjük. A felfőzés legjobb öntöttvas lábosban, abban nem ég le. A masszát csak addig hevítsük, míg felforrósodik, besűrű¬södik, tovább nem. Üvegekbe rakjuk, csöpp szalicilt a tetejére szórunk, lekötjük, száraz dunsztba tesszük. Aki kívánja, ízesitheti pl. vaníliával. -¬

Birsalma befőtt.
A birsalmákat meghámozzuk, egyenlő nagyságú gerezdekre vágjuk, a magházat ki¬vágjuk, citromos vízbe rakjuk és ebben a víz¬ben puhára főzzük. Ha puhára főtt; hideg víz¬ben lehűtjük; utána szitára rakva jól lecsurgat¬juk: A víztől lecsurgatott birsalmákat üvegek¬be rakjuk és hideg cukorszörpöt (1 liter vízhez 70 dkg cukor) öntűnk rá. Jól lekötözzük, a szo¬kásos módon 20 percig gőzöljük.

Birsalma cukorban.
Egy kiló cukorhoz félliternyi vizet töltsünk, tegyünk bele egy darab vaníliát, néhány szelet cit¬romot, meg az íze és illata végett narancshéjat. Ha ezt összefőz¬tük, karikázzuk fel a magháztól megszabadított birsalmákat, ad¬dig rakosgassuk őket a szirupba, amíg elfed minden darabot a lé. Főzzük lassan, de ne kavarjuk meg, amikor már színesedik, ve¬gyük le a tűzről. Töltsük üve¬gekbe, zárjuk le, dunsztoljuk ki, amikor kihűlt, akkor tegyük a kamra polcára.

Kandírozott vagy jegeces birsalma.
Egy kiló cukorra öntsünk fél liter vizet, főzzük` fel, ha bu¬gyog, öntsük rá egy levesestál¬nyi gyümölcsre. A birs ne le¬gyen túlérett, de ez ennél a-gyü¬mölcsnél nemigen fordul elő: A birset hámozzuk meq a magját
fakéssel óvatosan taszítsuk ki. A forró cukrot öntsük az almákra. Másnapig fedjük le a tálat. Szűr¬jük le a levet, melegítsük, aztán ismét öntsük a gyümölcsre. Ezt nyolc napon át ismételgessük, míg elfogy a leve. Ezután leve¬gőn szárítsuk a birset, lehetőleg napos helyen: Kicsit sok vele a munka, de finom házi ízeket ka-punk. Ha még van szilva, azt is ugyanígy kandírozzuk, és körté¬ből, almából, friss fügéből is ha¬sonlóan készül a jegeces gyü¬mölcs.

Birsalmasajt.
A sárga érett birsalmát megmossuk, majd feldaraboljuk és zománcedényben puhára főzzük. A megpuhult birsalmát szitára öntjük és jól lecsurgatjuk, majd szitán áttörjük és minden kg gyümölcsre 1,20 kg cukrot számítva erős szirupot főzünk. A cukorhoz egy kávéskanál birsalmalét öntűnk és addig főzzük, amíg olyan sűrű lesz, hogy ha fakanalat már¬tunk bele és utána hideg vízbe tesszük, a ráta¬padt cukor törik. Ezután az áttört birsalmát a szirupba tesszük és addig főzzük állandó ke¬verés közben, amíg a megkeményedett cu¬korcsomók teljesen elolvadnak. Vizezett for¬mába öntjük, ha pedig kihűlt, kibontjuk és zsír¬papírba csomagoljuk.

Birsalmasajt egyszerűen.
A birsalmát megmossuk, meg¬hámozzuk, magházát kivágjuk, húsát kockára vágjuk, és kilón¬ként 50-60 deka kristálycukor¬ral megszórva egy lábosban - hűvös helyen - 24 órán át állni hagyjuk. Akkor tűzre tesszük, és lassú forralással addig főzzük, amíg besűrűsödik., Krumplitö¬rővel a lábosban forrón péppé zúzzuk az almadarabokat, s ad¬dig forraljuk tovább, amíg le nem válik a lábosról. (Vigyáz-zunk, mert a pép szeret ,köp¬ködni"!) Ekkor kevés nátrium¬benzonátot keverünk hozzá, be¬leszórunk néhány marék tisztí¬tott dióbelet, és vízzel kiöblített formába szedve hagyjuk meg¬dermedni. Kb. két nap múlva deszkára borítjuk és letakarva hagyjuk beszáradni.

Birsalmasajt mandulával.
Hozzávalók: 3 kg birsalma, kristálycukor, l citrom leve, S dkg mandula vagy mogyoró.
A birsalmát megmossuk, és há¬mozatlanul annyi vízben megfőz¬zük, amennyi ellepi. Ha a héjuk repedezni kezd, levesszük a tűz¬helyről. Kiszedjük a léből, meg¬hámozzuk, és szitán átpasszíroz¬zuk. A kapott birsvelőt lemérjük. Amennyi a súlya, annyi cukrot; adunk hozzá. A cukrot - kevés vizet hozzáöntve - addig főzzük, míg grízesedni kezd. Ekkor hoz¬záöntjük a birsvelőt és egy citrom¬levét. Állandó keverés mellett 10-12 percig főzzük. Egy hosszú¬kás formát - pl. őzgerincformát - vízzel kiöblítünk és beleöntjük a kész birsalmasajtot. Leforrázott, tisztított mandulával vagy mo¬gyoróval díszítjük. A birsalmasaj¬tot csak egy-két nappal az elké¬szülte után borítjuk ki a formából, és a továbbiakban száraz helyen tároljuk.
Ne öntsük ki azt a vizet sem, amiben a birsalmákat megfőztük, mert enyhén cukrozva, jól behűt¬ve nagyon finom ital!, Egyesek a birsveIő kilogramjához 30, má¬sok 60, ismét mások 80 dkg cukor hozzáadását javasolják. Olva¬sóink ízlésére bízzuk tehát, ki mennyi cukrot tesz a birsvelőbe.

Birscsemege.
I. Ferenc (1515-1547) francia király kedvelt édessége. Két kg jó érett birset gondosan áttör¬lünk. Egészben tegyük fövő víz¬be, s forraljuk; amíg megpuhul, (30-40 perc). Áttörjük. Egy kg gyümölcspéphez adjunk-75 dkg kristálycukrot. Újra forraljuk, takarékon, kavarva 35-45 per¬cen keresztül.

Gyalult birskörte.
A megtisztított gyümölcsöt gyaluljuk le vékony szeletekre, s azonnal tegyük langyos citro¬mos vízbe, hogy ne barnuljon meg. Ez alatt főzzünk 1,5 kg gyümölcshöz 1 kg cukorból és 3 dl vízből szirupot. A birset szi¬tára téve lecsepegtetjük, a szi¬rupba tesszük 2 citrom levével együtt. Főzzük míg üveges lesz, a leve pedig kocsonyás. Levéve kevés kockára vágott citrom¬héjjal összeforgatjuk.

Bodzalekvár.
Hozzávalók: 2 kg cukor, 3 kg bodzabogyó, egy csomag dzsemtartósító. A jól megérett bodzabogyót szemezzük le, kissé törjük össze. A gyűmöl- csöt fél liter vízzel tegyük fel főni , lassan adagolva hozzá a cukrot. Addig főzzük lassú tűzön amíg besűrűsödik. A dzsemtartósítót keverjük a gyümölcspéphez (a tasakon levő mennyiségi javaslat figyelembevételével), s még forrón üvegekbe töltve dunsztoljuk ki.

Boros uborka.
Apró uborkát jót megmosunk. Veszünk fél li¬ter ecetet (ha van, borecetet), 1/4 I fehér asz¬tali bort, 3/4 I vizet, 5 dkg sót, 4 db babérleve¬let, 5 szem feketeborsot, 6 szegfűborsot, 6 szem borókamagot, 10 dkg cukrot. Ezeket fel¬forraljuk és forrón az uborkára öntjük. Majd kiszedjük belőle az uborkát, üvegbe rakjuk, az ecetet újra felforraljuk, és hidegen az uborká¬ra öntjük. Két-három nap múlva kötjük le. Ha a lé kevés, pótoljuk.

Citromdzsem.
Ha nincs gyümölcsszezon, akkor is készíthe¬tünk finom dzsemet. Vékony héjú citromot meg¬mosunk, és hajszálvékony karikákra vágjuk. Cit¬romonként 5 dl vizet számítva, 24 óráig áztatjuk, majd tűzre tesszük, amig az áztató lé kétharmad részét el nem vesztette. A maradék egyharmad¬hoz citromonként 20 dkg cukrot teszünk, és ad¬dig főzzük nagyon kis lángon-tovább, amíg kocsonyásodni nem kezd. Forrón üvegbe rakjuk, lezárjuk. Szalicil, dunsztolás nem kell. Ha a dzsemhez narancsot is adunk (3-4 citromhoz egy narancsot), akkor az angol reggeli elmarad¬hatatlan keserű-édes ,marmalade"-jához has¬onló finomságot kapunk.

Cukrozott gyümölcsök.
A gyümölcs ősidők óta az emberi¬ség egyik legkedveltebb és legkön¬nyebben hozzáférhető eledele. Nagy az egészség fenntartásához nélkü¬lözhetetlen vitamin- és az emésztés¬re jó hatást gyakorló rosttartalma. Ha lehet így mondani, egyetlen hát¬ránya az idényjellegéből fakad. Ma¬gas létartalma miatt viszonylag gyorsan veszít élvezeti értékéből; ezért a gyümölcsérés utáni rövid időre korlátozódik a fogyaszthatósága. Régóta tudjuk azonban a megoldást erre a problémára. A háziasszonyok, ma már inkább a konzervgyárak, be¬főttet vagy lekvárt készítenek belőle. A szárításról, vagy aszalásról pedig már esett szó. De ugyanúgy a tartósítást szolgálja a kandírozás, amely eljárással a cukrozott gyü-mölcs készül.
A kandírozás a kiválogatott, ép gyümölcs megszárítá¬sával kezdődik. Majd a nedvességtartalmát vesztett gyü¬mölcsöt felfőzött cukorszirupban meghempergetik. A szirup átitatja a gyümölcsöt, és cukorbevonatot képezve rajta, kétszeresen is tartósítja. Az így nyert gyümölcs ön¬magában is igen nagy élvezeti értékű, de sütemények, tor¬ták, desszertek készítéséhez is alkalmas. Az orosz krém¬torta, amelyet apróra vágott cukrozott gyümölccsel és tejszínhabbal dúsítanak, igen elterjedt volt nemcsak az arisztokraták, de az egyszerű orosz nép körében is. Nem lehetetlen, hogy készítési módja éppen az arisztokraták révén jutott el Oroszországba. Nizzában van egy utca-melyben szinte minden boltban a legfinomabb kandírozott gyümölcsöt árulnak, árulkodva a hagyományról.
Hazánkban is van ilyen hagyomány, a háború előtt a Gschwindt família nagykőrösi konzervgyárában állították elő a legkitűnőbb cukrozott gyümölcsöt cseresznyé¬ből, meggyből, sárgabarackból, szilvából. Messze földön keresték ezeket a termékeket, amelyek öregbítették a ma¬gyar gyümölcs jó hírét.

Csalamádé. 1
A zöldségek fajtája, mennyisége változtatható, de sajátos íz¬anyagukat legjobban a követke¬ző összetételben találjuk meg: 1 kg uborka, 20 dkg apró vörös¬hagyma, 50-50 dkg zöldpaprika, zöld dinnye, zöld paradicsom, 20 dkg sárgarépa, kiegészíthető még 10-10 dkg zeller- és petre¬zselyemgyökérrel, 30-30 dkg zöldbabbal és fehér káposztával.
Előkészítjük a hozzávalókat, s vékony szeletekre vágjuk vagy gyaluljuk. Nagy edényben kilog¬rammonként 3-4 dkg sóval összeforgatjuk. Állni hagyjuk 3-4 órán át amíg levet enged.
Óvatosan, hogy ne, törjön meg, kinyomkodjuk, üvegekbe rak¬juk. Ne gyömöszöljük le, hogy a páclé jól átjárja.
Páclé: 8 dl víz, 5 dkg cukor, 5-8 szem fekete bors, 4-5 szegfűszeg, 2-3 babérlevél, csipetnyi mustármag, felforral¬va, majd 2 dl 10%-os ecettel fe¬löntve, valamint kevés vízben fe¬loldott csipetnyi fehér timsó. A tűzről levéve még forrón öntjük a meleg vízzel teli edénybe állított savanyúságra. Rögtön lezárjuk és letörölgetve a polcra tesszük.

Csalamádé. 2
Hozzávalók: 2,5, kg gyalult káposzta, 1,5 kg karikára vá¬gott zöldpaprika, 20-50 dkg karikára vágott vöröshagyma i (illetve ezek többszöröse).
A nyersanyagokat besózzuk, és 3-4 óra hosszat állni hagyjuk. Ezalatt elkészítjük az 5-6% ecetsav tartalmú oldatot: Az alapmennyiséghez 2-2,5 liter víz szükséges. Feloldunk benne 20 dkg cukrot, felforraljuk, majd lehűtjük. A csalamádét gyengén kinyomkodjuk, és üvegekbe rakjuk. Tartósítószer¬ként egy-egy mokkáskanálnyi borként adunk hozzá:

Csipkebogyóíz.
1,5 kg csipkebogyó, 75 dkg cukor.
Az érett bogyókat a kocsánytól és levéltől megtisztítva, 3-4 dl vízzel puhára főzzük, majd finom szőrszitán áttörjük. Ügyeljünk arra, hogy a magokat ne nyomjuk széjjel, mert a bennük levő finom pehelyszerű gubacs élvez¬hetetlenné teszi készítményünket. Az áttört paradicsompüré-szerű anyagot lemérjük és egy kg-hoz 75 dkg cukrot számítva, tűzre tesz¬szük. Folytonos keveréssel kb. 25-30 percnyi főzés után, előkészített forró, tiszta üvegekbe töltjük. Másnap lekötözzük és hűvös, sötét he¬lyen tároljuk. A megadott mennyiség kész állapotban kb. 1,40 kg.
Most a tökszezon idején nem kevés pénzt takaríthatunk meg, ha a befőzni való gyümölcs egy részét az olcsó és jellegtelen ízű tökkel helyettesítjük. A tök teljes mértékben átveszi a gyümölcs ízét, aromáját, nem rontja állagát. A recept bevált, nagyon finom, érdemes kipróbálni!

Őszibarackdzsem tökkel.
A jól megérett és alaposan megmosott magvaváló gyü¬mölcs hibás részeit vágjuk ki (a megnyomódott részeket nem kell eltávolítani), héját húzzuk le. Könnyen eltávolíthatjuk a héját, ha néhány másodpercre forró, majd hirtelen hideg vízbe mártjuk. Az 1-2 százalékos bor¬kő- vagy citromsavas vizet még a barack hámozása előtt készít¬sük el, s a megtisztított gyümöl¬csöt dobjuk a vízbe, így nem barnul meg, megőrzi eredeti színét. Amikor a gyümölcs fel¬dolgozásával végeztünk, csö¬pögtessük le, mérjük meg, és kevés vízzel tegyük fel főni. A levet eresztett barackhoz kilón¬ként adjunk 25 deka apróra vá¬gott tököt, s főzzük együtt, míg a tök szálasodni kezd. Turriii¬xoljuk le, adjunk hozzá kilón¬ként 40-50 deka cukrot, és főz¬zük tovább kevergetve, míg be¬sűrűsödik. Adjunk minden kiló gyümölcshöz fél citrom levét vagy 1 gramm citromsavat. Forrón töltsük előmelegített üvegekbe, zárjuk le légmente¬sen celofánnal és folpackkal, majd 30 percig csírátlanítsuk 90 fok hőmérsékleten, vagy tegyük másnapig száraz gőzbe.

Almadzsem tökkel
A megmosott, hibás részeitől megtisztított almát vagdossuk fel kisebb darabokra, és a felda¬rabolt tökkel együtt, kevés víz¬zel tegyük fel főni. (Háromne¬gyed rész alma és negyedrész tök.) A puhára főtt gyümölcsöt szitán passzírozzuk át, így eltá¬volítjuk az alma héját és mag¬házát. Keverjünk minden kiló péphez 1-2 gramm citrom- vagy borkősavat, ezzel tartósítva meg¬őrzi világos színét is. Üvegekbe töltve celofánnal és csavaros kupakkal lezárva 20 percig csí¬rátlanítsuk 90 fok hőmérsékletű vízben.

Szilvadzsem tökkel.
A jól beérett magvaváló szil¬vát alaposan mossuk meg, a magokat távolítsuk el, és tegyük fel főni. Állandóan kever¬getve addig főzzük, míg a héja kissé bepödrődik, ekkor adjunk hozzá kilónként 20 deka felda¬rabolt tököt. Az érett gyümölcs¬nek magas a cukortartalma, ezért elég, ha kilónként 15-20 deka cukrot adunk hozzá. Főz¬zük tovább a cukorral, rníg eléri a kellő sűrűséget. Forrón tölt¬sük üvegekbe, zárjuk le, és te¬gyük másnapig pokrócok közé.

Ecetes szilvalekvár.
Egy lábosba 1 dl ecetet öntünk, melyre 7 kg szilvát ráfejtünk, 1 kg cukrot közé szórunk és egy éjszakán át állni hagyjuk, majd feltesszük főni. Egyszer sem szabad megkeverni! 3-4 óra alatt kész a nagyon finom lekvár.

Ecetes birsalma.
Egy kiló cukrot, két és fél de¬ci vizet, két deci ecetet egy ke¬vés vaníliával, citrom- és na¬rancshéjjal főzzünk fel. Ha már forr, akkor tegyük bele a felkari¬kázott birsalmát, amíg a lé bele¬pi: Főzzük addig, míg szint nem vált, és kellően be nem sűrűsö¬dik. Ezután rakjuk üvegbe, zárjuk le, főzzük ki, hűtsük le, te¬gyük hűvös helyre.

Ecetes fokhagyma .
Hozzávalók: 2 kg fokhagyma, a léhez: 18 dl víz, 2 dl 20 százalékos ecet, 8 dkg só, 25 dkg cukor, mus¬tármag, egész bors, cseresznye¬paprika, rozmaringág.
A fokhagymát megtisztítjuk és sós vízben félig megfőzzük. Vi¬gyázzunk, ne' főzzük szét! A be¬főttesüvegbe először beletesszük a rozmaringágat és a fűszereket, majd rátesszük a félig főtt fok¬hagymát. A léhez valókat (víz, ecet, só, cukor) felforraljuk, a tűzről levéve pedig pici szalicilt ke¬verünk bele. Még forrón a fok¬hagymára öntjük, és száraz¬dunsztban hagyjuk kihűlni. Sül¬tek mellé is nagyon ízletes:

Ecetes gomba.
1 kg gombát sterilen konyhakészre meg¬tisztítunk. 6 dl vizet 3-4 babérlevéllel 10-12 egész szem feketeborssal; pici kakukkfűvel, 1 ek sóval, 2 ek cukorral, kiskanál mustármag¬gal, 1-1,5 dl 10%-os ecettel felforralunk, 1 szál tárkonyt belemártunk. Az egész vagy félbevá-gott gombákat belerakjuk. 5-8 percig forraljuk, majd pár percig állni hagyjuk. A gombát a fű¬szeres lével együtt üvegekbe merjük. Az üve¬gek tetejére egy kevés tartósítószert szórunk. Celofánnal lekötve gőzben hagyjuk kihűlni.
A gombát leszűrve pecsenyékhez adhat¬juk, levét savanyú levesek, mártások, főzelé¬kek ízesítésére használhatjuk fel.

Ecetes szilva.
Az ecetes szilvát ugyanúgy készítjuk, mint a befőttet, azzal a különbséggel, hogy a szokásosnál kevesebb cukorral főzzük, vi¬szont, amikor felforrt, ízlés szerinti mennyiségben teszünk hozzá tíz-, vagy tizenöt százalékos ece¬tet. Kevés befőtt-tartósítót szó¬runk a tetejére és szárazdunszt¬ban tartjuk, míg kihűl.,

Édes zöld paradicsom.
Egy kg zöldparadicsomot 1 citrommal vékonyra felszelete¬lünk, elektromos géppel legya¬lulunk - mint ha uborkát készí¬tenénk salátához. Forraljuk amíg leve kb. a felére csökken. Összeforgatva 50 dkg kristály¬cukorral még főzzük 40-50 per¬cet. Rögtön üvegekbe öntjük és száraz gőzbe tesszük.

Egres.
A megmosott, lecsumázott eg¬rest űvegekbe rakjuk. Víz hoz¬záadása nélkül lekötjük, kés¬hegynyi konzerválószerrel a te¬tején. Gőzöljük forrástól szá¬mítva 20 percet.

Egreszselé.
A megmosott, száraitól meg¬tisztított, érett egrest - annyi vízben, hogy azt ellepje - szét¬főzzük, majd szitán áttörjük. ¬Egy kg gyümölcshöz 80 dkg cukrot adva, kis lángon főzzük, amíg a tányérra csöppentett lé kis golyót formálva megder¬med. Forrón öntve az üvegbe lekötjük, s gőzölés nélkül tesszük a helyére, ha kihűlt. (Hasonlóan készíthetjük a ri¬bizlizselét is.)

Eper-meggy dzsem
A szokásos dzsemektől eltérő, kitűnő vegyes dzsem. A gyü¬mölcsöt. fele-fele arányban ké¬szítjük hozzá. A meggyet letisz¬títjuk, kimagozzuk, az epret le-csumázzuk: Egy kiló gyümölcs¬höz 60 deka cukrot számítunk, lazán összekeverjük úgy, hogy a gyümölcsöt ne törjük össze, majd egy éjszakán át állni hagyjuk. Közepes tűzön elkezd¬jük forralni folytonos finom ke¬verés mellett. Addig főzzük, míg a habját el nem fővi: Ekkor hozzáadunk kevés nátrium¬benzoát tartósítót és a dzsemet felforrósított, alaposan kimo¬sott üvegekbe töltjük. Végül jól lezárva, száraz gőzben kigőzöl¬jük. Télen különleges csemege!

Ételízesítők.
1. A paradicsompaprikákat kicsumázzuk, húsdarálón leda¬ráljuk. Elkeverjük sóval (1 kg paprikához 15. dkg sót számí¬tunk). Kis üvegekbe rakva, le¬kötve helyére állítjuk.
2. Két kg paradicsomot, 3 kg kicsumázott paradicsompapri¬kát puhára főzünk. Turmixolva pépesítjük vagy áttörjük. Ízesít¬jük - többször megkóstolva ala¬kítjuk ki a számunkra kellemes pikáns aromát - mustárral, só¬val, cukorral, törött borssal: Új¬ra forraljuk, míg jó sűrű lesz: Forrón tegyük kis üvegekbe és száraz gőzbe:
3. Azonos súlyú húsos zöld és piros paprikát kicsumázunk. Felszeletelve, fedő alatt, taka¬rékon, lángelosztón - mert könnyen leég - megpároljuk. Turmixoljuk vagy áttörjük. Uj¬ra főzzük,, míg besűrűsödik (20¬25 perc). Ízesítjük sóval, kevés cukorral, törött borssal. Tetején tartósítószerrel lezárjuk.
Megjegyzés: az ételízesítőket felbontás után tároljuk a hűtő¬ben.

Ecetes szilva. 1
Hozzávalók a sziruphoz: 4 I víz, 30 dkg cukor, 1 dl 10%-os ecet
A szirupot az üvegben levő szilvára öntjük, majd visszaborítjuk. Ismét felforraljuk és újból ráöntjük. Lekötjük. Forró vízben dunsztoljuk.

Ecetes szilva.2
A teljesen hibátlan, nem túl érett szilvákat megmossuk, és üvegekbe rakjuk. Az üvegeket teletöltjük hideg vízzel, majd a vizet leöntve megtudjuk, hogy mennyi lére lesz szükségünk. A vizet felforraljuk, literenként beletéve 1 dl ecetet, 25 dkg cukrot, 2-3 szegfűszeget és egy darab fahéjat. Langyosra hűt¬ve öntjük a szilvára. Tartósítóként kávéskanál borként te¬szünk hozzá, és az üvegeket le¬zárjuk.

Feketeszeder-zselé.
Az őszi. kiránduláson bőven szedhetünk erdei szedert. Szú¬rós növény, ezért ajánlatos hosszú ujjú ingbe, nadrágba öltözni, s kesztyűt is vinni. A gyümölcs gazdag A- és B1, B2-, B3-, B5- és C-vitaminban, ásványi anyagokban, tartalmaz különböző savakat és cukrot .Óvatosan mossunk meg szű¬rőkanálba téve, többször cse¬rélt vízbe mártogatva 1,5 kg érett szedret. Forraljuk 1,5 dl vízzel 5 percig állandóan ka¬varva, közben a fakanállal szétnyomva a gyümölcsszeme-ket. Szitán törjük át. Ne turmi¬xoljuk, mert a magjai keser¬nyések. A gyümölcspépet azo¬nos súlyú kristálycukorral össze-_ főzzzük, s nagy lángon for¬raljuk ismét 5 percig. Űvegekbe öntjük, s ha kihűlt, tartósító¬szer nélkül lekötjük.

Ginzengszirup.
Hozzávalók: 2 nagy ginzeng gyö¬kér, 3 dl víz, 3 evőkanál rizspálinka vagy vodka. A ginzenggyökeret összetörjük, a folyadék¬kal együtt tűzálló edényben, lan¬gyos sütőben két órát melegítjük, majd egy éjszakán át a sütőben hagyjuk. Másnap reggel leszűrjük és palackba töltjük a főzetet

Kovászos uborka.
A kovászolásra való nagyobb uborkákat jól megmossuk, mindkét végét levágjuk. Ilyenkor szoktuk megízlelni, hogy a fel¬használásra váró uborka nem keserű-e. Ezután hosszába bemetszük .Egy ötliteres befőttes üveg aljára egy csomó idei ka¬porzöldet teszünk, majd az uborkákat szépen egymás mel¬lé állítva, telerakjuk az üveget. Tetejére ujjnyinál vastagabb kenyérszeletet ( lehetőleg barnát) teszünk. Köz¬ben sós vizet forralunk - egy literre egy evőkanál sót szá¬mítva, és még melegen - de nem forrón - ráöntjük az ubor¬kára úgy, hogy teljesen befed¬je. Az üveget fóliával lekötjük és kitesszük a napra.3 -4 nap múlva levesszük a tetejéről a kenyeret és megnézzük, hogy az uborka megérett-e : akkor jó, ha kemény és üveges jelle¬gű. A leve ilyenkor letisztul. Jó hidegre kell tenni, és azonnal fogyasztható.

Körtebefőtt borban.
A főzőedénybe öntünk 6 dl vizet, 6 dl könnyű, édes vörös¬bort, 50 dkg kristálycukrot, 1 citrom levét és kis darab fahé¬jat. Nagyon finom lesz, ha két evőkanál ribizlizselét is belefő¬zünk. Forraljuk nagy lángon 2 percig. Közben 2 kg félérett körtét (szegfű) meghámozunk, negyedeljük, szárát, magházát kivágjuk. A fövő szirupba téve a gyümölcsdarabokat forraljuk kb. 15 percig,/ vigyázva, hogy ne essen szét/. A körtét habme¬rőkanállal kiszedve, egymásra borítva helyezzük el az üvegek¬ben. A sziruppal leöntjük, tar¬tósító szerrel behintjük, lezár¬juk, s száraz gőzbe állítjuk.

Körtebefőtt.
A gyümölcsöt a fenti módon készítjük elő, ázatjuk citromos lébe, majd rakjuk üvegbe. A visszamaradt levet felforraljuk, s kis adagokban főzzük benne a körteszeleteket. Főjön meg, de még maradjon ropogós a gyü¬mölcs. Az első főzetnél meglát¬juk, hogy mennyi időre van szükség, de nem valószínű, hogy ez 10 percnél több. (A gyümölcs milyensége, nagysága szerint változik ez). Szűrőbe té¬ve lecsepegtetjük, majd űvegekbe_fektetjük .A levébe, lite¬renként egy mokkáskanálnyi benzoesavas nátriumot vagy más tartósítószert adva a kör¬tére öntjük, hogy azt ellepje. Lekötve gőzöljük 15-20 percet. (Így is el lehet tenni az ősziba¬rackot).

Lecsó télire /mélyhűtőben/.
A legegyszerűbb lecsóeltevési módszert ajánlom azoknak, akik kellő méretű fagyasztószekrén¬nyel rendelkeznek. A lecsót úgy főzzük meg, mintha azonnal fo¬gyasztanánk, de természetesen nem teszünk hozzá tojást vagy kolbászt. A készre főzött lecsót ki¬hűtjük, majd hűtődobozokba szét¬adagoljuk, és lefagyasztjuk.

Lekvárfőzés.
Bármilyen gyümölcsből lehet lekvárt készíteni. Igyekszem azt nyersen jól össze-zúzni paradicsomdarálón, turmixgéppel vagy krumplitörőn. Ezzel csökkentem a főzési időt, így több vitamin- és ásványi anyag marad ben¬ne, a kész lekvárban. A jól összezúzott gyü¬mölcsöt kellő sűrűségűre főzöm, s csak az utolsó 4-5 percben ízesítem kevés mézzel. Ezzel még pár percig összeforralom. Forrón teszem üvegekbe. Két celofán réteg közé tett nátriumbenzonáttal tartósítom - a tartósító-szert soha nem teszem közvetlenül a lekvárra! - s így kötöm le. "

Málnaszörp hidegen.
A gyümölcsöt kis adagokban tésztaszűrőbe téve, többször, vízbe mártva mossuk meg, hogy ne törjön össze. Lecsepeg¬tetjük. 1 kg nyers gyümölcshöz 1 liter vizet, 4 evőkanál 10%-os ecetet keverünk. Állni hagyjuk egy napot. Másnap szitán vagy ritka szövésű vászonzsákocs¬kákban áttörjük. Levét a pép¬pel azonos súlyú cukorral jól kikeverjük. Üvegekbe töltjük, lekötjük, és a helyére állítjuk. (Így készülhet a ribizli-, eper-, meggyszörp is.)

Meggydzsem.
Megmossuk, majd szárától, magjától megfosztjuk a gyü¬mölcsöt. Lecukrozzuk - 1 ki¬logrammhoz 60 dkg kristály¬cukrot számítva - s 12 órán át állni hagyjuk. Ezután felmele¬gítjük, ha felszínén megjelen¬nek a kis buborékok, még for¬raljuk 6-10 percet. A tűzről le¬véve rögtön az üvegbe töltjük, s ha kihűlt, bebőrödzött a felszí-ne, lekötjük.

Meggyhús télire. 1
Sokféle módon tartósíthatjuk a meggyet, a következő két recept a könnyebbek közül való. Kezdő há¬ziasszonyok is sikerrel próbálkoz¬hatnak vele: öt kg szárral és mag¬gal együtt mért meggyhez két kg kristálycukrot számítunk. A kima¬gozott meggyet összekeverjük a kristálycukorral és egy teáskanál szalicillel. Azonnal üvegekbe tölt¬jük, lezárjuk és végleges helyükre állítjuk. Két-három hétig ne bont-suk fel. Ha idegenkedünk a szali¬ciltől, akkor fél kilóval több cukrot használjunk. A másik recept: a megmosott, kimagozott meggyet literes üvegekbe, kristálycukorral rétegezve lerakjuk, a tetejére cu¬kor kerül. Minden üvegre két-három evőkanál rumot öntünk, az üvegeket lazán letakarjuk és egy¬két hétig napos helyen érleljük

Meggyhús télire 2.
5 kg szárral és maggal együtt mért meggyhez 2 kg cukrot számítunk. A leszára-zott és jól megmosott gyümölcsről lecsurgat¬juk a vizet, kimagozzuk, és hibátlan zománcú edényben vagy porcelántálban összekever¬jük acukorral és 4-5 szem porrá tört citrompót¬lóval. Letakarva hűvös helyre állítjuk, néha megkeverjük. Ha a cukor teljesen feloldódott, újra átkeverjük és üvegekbe töltjük. Levéből annyit töltünk rá, amennyi éppen ellepi, de ujj¬nyi helyet hagyjunk az üvegekben! Ha lezár¬tunk minden üveget, végleges helyére állítjuk, és 2-3 hétig nem bolygatjuk..

Mustot egész télre.
A szőlőszemeket kipréseljük. A levét forraljuk, hogy megtisz¬tuljon, s a benne lévő szennye¬ződést kidobja. Forralás közben ez feljön a felszínre, hab kelet¬kezik. Folyamatosan szedjük le a habot, amíg- a szőlőlé szép tiszta lesz. Forrón öntsük üve¬gekbe. Tetejére kevés tartósító¬szert hintünk. Új, kifőzött para¬fadugóval légmentesen lezár¬juk, és száraz gőzbe téve hagy¬juk kihűlni: Egész télen felnőtt-nek-gyereknek kellemes italt kínálhatunk.

Nyári káposztasavanyítás.
Egy nagyobb - 6-8 literes - agyagedényt előkészítünk. Az edény aljára egy csomag idei zöldkaprot teszünk. A nyári, idei káposztafejeket vékonyan elszeleteljük és enyhén besózzuk. Annyi káposztát haszná¬lunk fel, amennyi az edényt - jól lenyomkodva - teljesen be¬tölti. Tetejére egy csomó kap¬rot és egy szelet- lehetőleg barna - kenyeret teszünk, majd sós vizet forralunk - egy literre egy evőkanál sót számítva - és még jó melegen ráöntjük a le¬nyomkodott káposztára úgy, hogy elfedje. Az edényt fóliá¬val lekötjük és kitesszük a napra. 4-5 nap múlva le¬vesszük róla a kenyérszeletet, és az egészet hűvös helyre visszük. Kész a nyári savanyú káposzta. Mindenfajta savanyú káposztás étel készíthető belő¬le - de az íze sokkal üdébb, emésztése lényegesen kön¬nyebb, mint a télié.

Gombócba való nyers szilva.
A szép, kemény szilvát meg¬mossuk és üvegekbe rakjuk. Ki¬csit összerázzuk. 0,5 literes üvegbe mokkáskanálnyi kon¬zerválószert hintünk, s vízzel megtöltjük. Lekötve a helyére állítható.

Őszi íz.
Bokros növényről szedett fe¬ketebodza szemeket, száráról leszedve, lassú tűzön főzzük 15 percet. Áttörjük. (Egy liter gyümölcslére van szükségünk.) Befőzőedénybe tesszük a bo¬dzalevet, 2 kg meghámozott, kimagozott és felszeletelt, cit¬romlével meglocsolt birset, 2 kg kristálycukrot. Forraljuk kis lángon, kavarva míg na¬gyon sűrűvé és áttetszővé lesz. A birsalmát és birskörtét mindegyik eltevési módnál langyosan tegyük üvegbe, s másnap zárjuk le.

Őszibarackdzsem.
Az érett barackot forró vízbe dobjuk, 1 perc múlva kiszedjük és héját lehúzzuk, kimagozzuk s az esetleg hibás részeket kivág¬juk. Egy kg gyümölcshöz 35-40 dkg kristálycukrot számítva fo¬lyamatos kavarással forraljuk 30 percet. Ízesíthető reszelt cit¬rom héjával, törött szegfűszeg¬gel, kettévágott vaníliával - ezekkel együttfőzzük -, vagy a már kész dzsem citromlével, rummal, konyakkal. Tartósító-szerrel behintve helyezzük szá¬raz gőzbe.

Paradicsom almával keverve.
Két kg szép érett paradicso¬mot héjával együtt negyedekre vágunk. Fél kg savanykás al¬mát meghámozunk, magházát eltávolítjuk és ugyancsak ne-gyedeljük. Összekeverve 2 kg kristálycukorral, egy citrom fo¬lyamatosan és vastagon levá¬gott héjával, valamint a levével főni tesszük. Forraljuk közepes hőmérsékleten fedő nélkül, amíg jól besűrűsödik. Ekkor ki¬dobjuk a citrom héját. Hozzá¬adunk 5 cl rumot vagy alma¬pálinkát, esetleg konyakot. Al¬kohol nélkül is készíthető, de tetejére majd tegyünk tartósító¬szert. Üvegekbe öntjük, másnap lekötjük és eltesszük.

Paradicsom.
Vegyünk egészséges, nagysze¬mű, érett paradicsomot. Dobjuk forró vízbe 1; percre, így héja felkunkorodik és könnyen le¬húzható. Forraljuk amíg péppé nem válik. Ízesíthetjük néhány zöldpaprikával, felmetélt vörös¬hagymával, törött borssal. Át¬törjük, s újra felforraljuk, besű¬rítjük. Előmelegített üvegekbe öntjük, új, kifőzött dugóval le¬zárjuk és száraz gőzbe állítjuk.

Paradicsomlé főve.
Felvágunk 5 kg paradicsomot és befőzőedénybe téve összeke- verjük 2 citrom reszelt héjával, 3-4 feldarabolt vöröshagymával, 2-3 kicsumázott zöldpaprikával, 3 evőkanál porcukorral, néhány zellerlevéllel, sóval, törött bors¬sal. Lefödve forraljuk 15 percet, majd áttörjük és újra forraljuk. Ha lobogva forr, ízesítjük a cit-romok levével, s máris töltjük az előmelegített üvegekbe. Lekötve száraz gőzbe állítjuk..

Paradicsomlé nyersen.
Öt kg szép érett paradicsomot megmosunk, zöld vagy hibás ré¬szeit kivágjuk. Kettévágjuk és a darabokat szétnyomkodjuk. Összeforgatjuk 3 g benzoesavas nátriummal vagy 1g szalicillel. Állni hagyjuk 24 órán át. Más¬nap áttörjük, üvegekbe öntjük, celofánnal lezárjuk, s a helyére tesszük.

Paradicsomlé.
Az érett, ép, szárától meg¬tisztított paradicsomot meg¬mossuk, darabokra vágjuk, és átpasszírozzuk. Ezután főzzük a kívánt sűrűségűre. Tiszta üvegekbe töltjük, ártalmatlan tartósítóval bevont fóliával le¬zárjuk. Az üvegeket egymás mellé rakva egy napig száraz dunsztba rakjuk. A fövő lébe ízesítésként rakhatunk 1-2 zel-lerlevelet, néhány szem fekete¬borsot!

Patisszon.
Szebb, de sok helyet foglal el, ha 5-6 cm átmérőjű csillagtök¬ből készítjük. A nagyobbakat viszont meg kell hámozni, ki¬magozni és 1-2 cm-es kockára vágni Az üveg aljára tegyünk száraz kaprot, meggylevelet, tormát. Erre öntjük a pa-tisszont, tetejét néhány szál tor¬mával zárva. Leforrázzuk eny¬hén ecetes, sós, cukros vízzel. Tegyük legalább 1 napra száraz gőzbe.

Pikáns körtebefőtt.
Hozzávalók: 1,5 kg körte, egy citrom, 7 dl fehérbor-ecet, 30 dkg cukor, 4 babérlevél, 2 kávéskanál mus¬tármag, -1 kávéskanál szegfű¬szeg.
A körtét meghámozzuk, félbevágjuk, magházát eltávo¬lítjuk és felszeleteljük. A citro¬mot szintén felkarikázzuk. A borecetet fél liter vízzel és az ízesítőkkel forraljuk, amíg a cu¬kor felolvad. A körtedarabokat tiszta befőttesüvegekbe rakjuk, a cukros lével leöntjük, majd jól lezárjuk. Az üvegeket mély fa¬zékba tesszük, annyi vizet töl¬tünk bele, hogy háromnegyedig vízben álljanak, majd 90 fokon 30 percig befőzzük. Frissensül¬tekhez körítésnek, különösen párolt marhasült mellé ajánlott.

Ríbizlicsemege.
Fél pohár vizet keverjünk el két tojás felvert habjával. Kiválogatott, szép, nagy szemű r!¬bízlífürtöket mártsunk be egyenként ebbe a keverékbe, majd forgassuk meg finom porcu¬korban, és napon szárítsuk meg őket: Minden egyes szem olyan lesz, mintha jéggel lenne bevonva.

Ribizli-eper íz.
Megmosunk, lecsepegtetünk 1,5 kg piros ribizlit. Villa segít¬ségével a szemeket lehúzzuk a száráról. Ugyancsak megmo¬sunk, lecsöpögtetünk, majd lecsumázunk 1,5 kg epret. (A gyü¬mölcs nem törik meg és nem szívja magába a nedvességet, ha ezt a sorrendet betartjuk.) Hoz¬záadjuk 2 citrom, vagy narancs reszelt héját. Folyamatosan ka¬varva, alacsony hőfokon főzzük 15 percet, majd 1,70 dkg kris-tálycukorral újra forraljuk kb. 15 percig míg besűrűsödik. Üve¬gekbe öntve lekötjük és száraz gőzbe hagyjuk kihűlni. (Az eper málnával helyettesíthető.)

Rumos gyümölcs.
Az első gyümölcstől kezdve, érési sorrend¬ben; egy 10 literes üvegbe minden fajta gyu¬mölcsből 25-25 dkg-ot mérünk. Az első gyü¬mölcsöt:epret, cseresznyét berakjuk az üvegbe , hozzáadunk 20 dkg kristálycukrot és 3 di rumot. Minden magvas gyümölcsöt a magjá¬val együtt teszünk el, és mindenberakásnál egy-egy ek rumot és annyi cukrot teszünk rá, hogy az üvegben lévő gyümölcsöt a lé ellepje. Az üveget lefedjük és hűvös helyen a kamrá¬ban tartjuk mindaddig, míg szőlővel befejez¬zük a gyümölcs lerakását. Addigra az üveg is megtelik lével és jó félig gyümölccsel. Lég¬mentesen lekötjük. December elején bonthat¬juk ki. A gyümölcs erős, szemenként kell fo¬gyasztani, de tehetjük tésztába, pitébe. A leve teába különlegesen finom ízesítő.
Téved, aki azt hiszi, hogy csak ősszel érdemes káposztát savanyítani. Télen, amikor fokozott vitaminbevitelt követel a szervezet, ismét forduljunk a régi megbízható receptúrákhoz, és próbálkozzunk meg a hagyományos eljárással. Pénzt takarítunk meg ezzel, s persze sok jóízű, tápláló ételt készíthetünk belőle, melyekre a következőkben példákat is adunk.

Savanyú káposzta.
Tisztítsuk meg a káposztákat, s a felső leveleket óvatosan távolítsuk el. A torzsát kiemeljük, helyét besózzuk, majd a káposztát legyaluljuk. Fél napra sóban állni hagyjuk, minden egész kilogrammra kb. 1 dkg sót számítsunk. A birsalmát vékonyra szeleteljük, majd kaprot és tormát tisztítsunk meg, ezeket csíkokra vágjuk meg.
Egy nagyméretű üveg aljára tesszük a birsalmát, erre rétegezzük a kaprot és a tormát, végül pedig a legyalult káposztát jó erősen rányomkodjuk. Ha arasznyi magasságban elhelyeztük a káposztát, utána egész levelekkel befedjük. A fenti rétegezést addig ismételjük, míg az üveg nyakát el nem érjük. Jól szorítsuk le a felhalmozott anyagokat, ügyeljünk arra, hogy kevés lé legyen a tetején. Meleg helyen hagyjuk kiforrni, majd hűvös kamrában tároljuk.

Sárga- és őszibarackbefőtt.
A kevéssé érett, kemény gyü¬mölcsöt lemossuk, kimagozzuk, gerezdekre vágjuk. Egy liter vízhez 2 citrom levét öntjük - ez ízesíti a gyümölcsöt és szép színét is megőrzi. Ebben áztat¬juk a barackot 1,5 órán át: Óvatosan kiszedjük ezután a gyümölcsöt, hogy ne törjön meg, lecsepegtetjük, s egymás¬ra fektetve üvegekbe rakjuk. A visszamaradt levet forraljuk 5-10 percet. Literenként egy mokkáskanálnyi tartósítószer¬rel összekeverve ráöntjük a gyümölcsre. Ízesíthető néhány szem szegfűszeggel, csipetnyi ánizsmaggal.

Sárga- és őszibarack birssel, ecetben.
Hámozzuk meg a kemény gyümölcsöket, magjaikat szed¬jük ki, s tegyük fel hideg víz¬ben. Ha felforrt, öntsük szitá¬ra, főzőlevét felfogva. Hagyjuk jól lecsurogni. Feleannyi cuk¬rot veszünk, mint a gyümölcs, s a főzőlevet gyengén megecetez¬ve együtt forraljuk, majd rá¬öntjük a gyümölcsre, s másna¬pig állni hagyjuk. Ekkor a le-vet leszűrjük, sűrűre főzzük, a gyümölcsöt beletéve egyet forraljuk. A gyümölcsdarabokat kiszedjük, üvegekbe rakjuk. A szirupot besűrítjük erős lán-gon. Kihűtve öntjük a gyü¬mölcsre, s lekötve hűvös helyre állítjuk.

Sárgabarackdzsem.
Az érett barackokat megmos¬suk, kimagozzuk, a hibás vagy sérült részeket kivágjuk. Lehá¬mozhatjuk a gyümölcsöt, de íz¬letesebb ha bőrével együtt főz¬zük. Kezünkkel szétnyomva, a főzőlábosban hagyjuk egy na¬pot állni. Rácsavarhatjuk egy citrom levét is. Másnap nagyon sűrűre főzzük gondosan kavar¬va. Tegyünk rá tartósítószert - egy liter gyümölcsléhez mok¬káskanálnyi benzoesavas nátriumot - majd gőzöljük 15 per¬cet.

Sárgadinnye befőtt. 1
Hozzávalók: kemény fajta, még nem egészen érett sárga¬dinnye, cukor.
A meghámozott, magjától megtisztított dinnyét ujjnyi szeletekre vágjuk.Hideg, eny¬hén sós vízbe, főni tesszük, amikor felforrt, szitán lecsur¬gatjuk. Üvegekbe rakjuk, és szirupot öntünk rá. Szirup ké¬szítése: 1 liter vízhez 40-45 dkg cukor. Az üvegeket lezárás után kb. 10 percig kigőzöljük.

Sárgadinnyebefőtt. 2
A kemény húsú, szép sárga¬dinnyéket kimagozzuk, a héjukat óvatosan levágjuk. A dinnyét sze¬letekre vagy kockára vágjuk. Üvegekbe rakjuk, és kilónként 8 deka cukrot számítva a fentiekhez hasonlóan lemért vízben felforral¬juk a cukrot. A cukros lét ráöntjük az üvegekben lévő dinnyére - ügyeljünk arra, hogy tele legye¬nek az üvegek. A tetejét megszór¬juk szalicillel. A dunsztolást ugyanúgy végezzük, mint a szől¬őnél.

Sárgadinnyedzsem.
Egy kiló megtisztított, meg¬hámozott sárgadinnye húsát kisebb kockákra vágjuk, hozzáadunk egy kiló kristály¬cukrot, 2 citrom levét és állni hagyjuk. Amikor jól kiadta a levét, 15-20 percig forraljuk, amíg a dinnye üveges lesz. Hozzákeverünk kevés tartósí¬tót, majd forrón üvegekbe tesszük és száraz gőzben hagy¬juk kihűlni.

_________________
Kép


Vissza a tetejére
  OfflineProfil Privát üzenet küldése  
 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 1 hozzászólás ] 

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 1 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Keresés:
Ugrás:  

105,669,095 Megtekintve


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség